Anemia – objawy jakie może dawać

 

anemia-objawy-jakie-moze-dawac

Anemia jest dosyć często pojawiającą się dolegliwością nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci, a jej objawy czasem są mylnie odbierane jako początek zupełnie innych schorzeń.

Niedokrwistość, jak inaczej jest nazywana anemia, w której zaburzeniu ulega ilość produkowanych czerwonych krwinek oraz hemoglobiny, dlatego objawy anemii często tłumaczone są przepracowaniem czy nadmiernym zmęczeniem oraz stresem, a faktycznie zagrażają naszemu zdrowiu i życiu, ponieważ na dalszym etapie w niebezpieczeństwie są nasz mózg oraz serce. Przyczyn anemii jest wiele, ale objawy anemia zawsze daje bardzo podobne. W każdym z przypadków konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, które diagnozę potwierdzą lub obalą.

Objawy anemii u dorosłych i dzieci

Aby dokładnie określić nasz stan zdrowia i móc wiedzieć, czy obrany kierunek jest tym właściwym w drodze do osiągnięcia zdrowia, musisz najpierw wiedzieć, jakie są objawy anemii oraz jak wyglądają i przebiegają u dorosłych, a jak u dzieci. Wielu ludzi objawy anemii traktuje jako wynik tryby życia czy braku kondycji oraz zmęczenia spowodowanego nadmierna ilością godzin spędzonych przy pracy, jednak prawda może być zupełnie inna.

Zmęczenie oraz znużenie, jakie odczuwamy również po odpoczynku oraz ogólne osłabienie, a także pojawiające się zwroty głowy, sucha skóra, do tego blada oraz bladość błon śluzowych, nieładne włosy, suche, wypadające w dużej ilości, kruche, kołatanie serca często mylone z nerwicą czy wynikiem stresu, kłopoty z koncentrowaniem się na zadaniach, jakie mamy do wykonania, senność, a nawet skłonności do popadania w stany depresyjne. Prawda, że objawy można podciągnąć w zasadzie pod wszystko?

Objawy anemii u dorosłych będą się charakteryzowały również spadkiem kondycji fizycznej, zadyszkami, jakie będziemy łapać podejściu na zaledwie kilka schodków czy po podbiegnięciu kilku metrów do autobusu, mogą pojawiać się krwawienia z nosa, omdlenia, silne bóle głowy, nadmierne pocenie się. Takie kwestie skutecznie utrudniają nam życie, a dodatkowo mogą być faktycznie naprawdę niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia, a anemię można w prosty sposób wyeliminować.

Jakie są objawy anemii – jak z nią postępować?

Anemia występuje w różnych odmianach i wiąże się z niedoborem różnych, odmiennych elementów, takich jak witamina B12 czy kwas foliowy czy żelazo. W zależności od zdiagnozowanego rodzaju choroby będzie przebiegało dopasowane do objawów leczenie. W leczeniu tego schorzenia najważniejsze jest przywrócenie właściwego poziomu krwi – anemia ujawnia się dopiero po utracie około jednej piątej objętości krwi w układzie krwionośnym człowieka.

Często konieczne jest także przetoczenie koncentratu krwinek oraz preparatów zastępujących krew oraz płynów infuzyjnych. W przypadku innych rodzajów anemii konieczne jest uzupełnienie niedoboru danego pierwiastka i unormowanie jego poziomu. W łagodnych przypadkach anemii wystarczy odpowiednio dobrany suplement diety, który zażywany regularnie, spowoduje stopniowe poprawienie się stanu zdrowia oraz samopoczucia pacjenta. Preparaty takie jednak zawsze najlepiej kupować z polecenia lekarza.