Aspiryna na serce – szkodzi czy pomaga?

 

działanie aspiryny na serce

Jeśli chodzi o zdrowie naszego serca, jest ono zwykle dla nas najważniejsze – szukamy więc profilaktycznych sposobów na jego możliwie najlepszą ochronę. Niektórzy twierdzą, że aspiryna na serce może pomagać i stosują się do tej metody. Jednak jak jest naprawdę i  co kryje się pod nazwą aspiryny oraz polopiryny?

Czym jest i jak może działać aspiryna na serce?

Pod nazwa własną aspiryny kryje się kwas acetylo-salicylowy, najczęściej stosowany w przypadku stanów zapalnych oraz bólów. Ostatnimi czasy jednak coraz częściej mówi się o pomijanych dotychczas właściwościach aspiryny, które mogą mieć zbawienne działanie dla ochrony naszego serca. Kwas acetylo-salicylowy należy do grupy niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym. Jak się okazuje, jego skuteczność oraz jego działanie może być związane stricte z przyjmowanymi dawkami. Jako lek stosowany w przypadku gorączki czy bólu stawów lub głowy mówimy o sporych dawkach kwasu, mieszczących się w przedziale od dwieście pięćdziesiąt do pięćset miligramów. Jak się jednak okazuje, stosowanie mniejszych dawek może być zbawienne dla serca.

Działanie aspiryny na serce

Coraz częściej mówi się, że stosowanie regularnie aspiryny w ilości od siedemdziesięciu pięciu do stu miligramów wpływa pozytywnie na krzepliwość krwi – ma właściwości pozwalające na zahamowanie zlepiania się ze sobą płytek krwi, dzięki czemu w naczyniach krwionośnych nie powstają skrzepy, a idąc dalej tym tropem – ryzyko zawału serca czy udaru mózgu zdecydowanie się zmniejsza. To jednak nie wszystkie dobroczynne właściwości tego uniwersalnego specyfiku.

Aspiryna dobra na każde serce

To, że dzięki właściwościom aspiryny zmniejsza się ryzyko zawału, to jednak kwestia. Drugą kwestia jest fakt, że nawet osoby cierpiące na dusznicę bolesną, zakrzepicę czy ostra niewydolność wieńcową również będą chronieni przed atakiem serca. Aspirynę zaleca się ze względów kardiologicznych, jeśli u pacjenta wykryto chorobę niedokrwienna serca, ryzyko wystąpienia udaru mózgu, ale też ze względu na wieńcówkę stabilną czy niestabilną, u osób, u których doszło do zawału serca lub udaru. Czasem aspirynę stosuje się także u osób, u których zdiagnozowano migotanie przedsionków serca.

Działanie aspiryny na serce a krzepliwość krwi

Trzeba pamiętać, że aspiryna jest przede wszystkim lekiem, którego nieodpowiednie stosowanie może przynieść komplikacje oraz niechciane, groźne dla zdrowia konsekwencje. W każdym wypadku przed podjęciem leczenia czy w przypadku chęci profilaktycznego spożywania aspiryny jako suplementu diety należy koniecznie skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Trzeba wiedzieć, że jeżeli u pacjenta nie wystąpiły żadne objawy miażdżycy, a w przeszłości nie miał ani udaru mózgu, ani zawału serca, a żadna ze wspomnianych wcześniej chorób nie została zdiagnozowana oraz nie jest podejrzewana, zażywanie nawet niewielkiej ilości aspiryny bez potrzeby, regularnie, może wpłynąć na powikłania krwotoczne. Trzeba bowiem pamiętać, że aspiryna ma wpływ na krzepliwość krwi.

Powiązane wpisy