Ból głowy i kołatanie serca – Jak zdiagnozować dolegliwości sercowe?

 

jak-zdiagnozowac-dolegliwosci-sercowe

Przeróżne dolegliwości sercowe dotykają nie tylko osoby w podeszłym wieku. W dzisiejszych czasach bardzo wielu młodych ludzi odczuwa skutki niewłaściwego trybu życia właśnie w postaci przeróżnych zaburzeń ze strony serca i układu krwionośnego, znacznie częściej zdarzają się również wrodzone i nabyte wady serca.

Problemy z sercem nie tylko u starszych ludzi

Do tego młode osoby nie decydują się tak łatwo na podjęcie leczenia, bo odczuwane problemy, np. sporadyczne bóle głowy, bóle w mięśniu sercowym zwalają na karb przepracowania, stresu, dynamicznego trybu życia. Owszem, permanentny stres często daje zestaw podobnych dolegliwości, ale o wiele lepiej jest spędzić kilka minut u lekarza weryfikując takie objawy, niż później żałować, że w porę nie podjęło się terapii np. rozwijającej się potajemnie choroby nadciśnieniowej.

Na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Dolegliwości ze strony serca nie muszą być ściśle związane z obszarem ciała, w którym znajduje się serce, nie muszą być też typowe. Bardzo często pierwszą częścią ciała wykazującą pewne objawy jest  głowa – przewlekłe bóle głowy, zwłaszcza dotyczące czoła i skroni, mogą wskazywać na to, że choruje właśnie serce.

Objawy takie, jak ból głowy, kołatanie serca wymagają opowiedzenia o nich lekarzowi,  zwłaszcza jeśli nie ustępują samoistnie pomimo pozbycia się podejrzanego czynnika (np. stresu). Bez znaczenia jest tutaj młody wiek uskarżającej się na nie osoby – problemy z sercem mogą być np. objawem nie wykrytej wcześniej wady wrodzonej lub pierwszymi symptomami choroby serca, zaczynającej rozwijać się dość wcześnie, ale przecież takie przypadki też się zdarzają.

Dobry lekarz to podstawa, czyli nie daj się zbyć

Młodzi ludzie zwracający się do lekarza z różnymi problemami zdrowotnymi w niektórych przypadkach mogą spotkać się z zarzutami o symulowanie choroby, hipochondrię lub próbę wyłudzenia zwolnienia z pracy (tzw. L4). Objawy tak często spotykane, jak ból serca i głowy, bardzo łatwo jest zlekceważyć, bo praktycznie każdej osobie zdarzyło się na nie uskarżać przynajmniej raz w życiu i lekarze już wiele razy mieli do czynienia z pacjentami, którym nie dolegało nic poza sporadycznymi odczuciami tego typu.

Owszem – jeśli ból występuje raz i później na długi czas ustępuje, może pomóc tabletka. Lekarz jednak tak czy inaczej powinien zbadać pacjenta, by wykluczyć chociażby te najbardziej pasujące choroby. Gdy więc specjalista próbuje odesłać cię do domu, a ty wiesz, że dane objawy są dla ciebie nietypowe, nie dawaj za wygraną – ewentualnie poszukaj innego lekarza. Choć bóle serca i zawroty głowy nie wskazują jednoznacznie na żadną z ciężkich chorób, mogą być pierwszym objawem praktycznie każdej dolegliwości.

Bardzo często właśnie w ten sposób objawia się początkowo nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, zaburzenia rytmu serca i wiele innych dość poważnych chorób powiązanych z układem krwionośnym. Dlatego więc warto drążyć, bo zbagatelizowanie pierwszych symptomów jest często popełnianym błędem ludzi w różnym wieku.

Powiązane wpisy