Ból głowy – kiedy do lekarza, a kiedy wystarczy tabletka?

 

bol-glowy-kiedy-do-lekarza-a-kiedy-wystarczy-tabletka

Bóle głowy zdarzają się osobom w każdym wieku. Są bardzo zagadkowe, pojawiają się i znikają w rytm odczuwanych emocji, doznawanych trosk czy po prostu zmęczenia, po którym następuje relaks. Jeśli występują sporadycznie, nie muszą być powodem do niepokoju, bo przeważnie wystarczy ustąpienie jakiegoś czynnika (stresu, zmęczenia), by znikł również ból. Jeśli jednak odczucia bólowe są bardzo silne albo też dolegliwości wracają z dużą regularnością, warto zainteresować się ich przyczyną. Niekiedy konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej.

Gdy odczuwamy pulsujący ból głowy

Pulsujący typ bólu głowy zdarza się dość często i wiąże się przeważnie z migreną, zwłaszcza gdy występuje w formie napadów. Może dawać dodatkowe objawy, np. światłowstręt, zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy omamy słuchowe w przypadku, gdy jest to migrena z aurą.

Jeśli cierpimy na wersję bez aury, głowa po prostu boli, co jest samo w sobie mocno dokuczliwe i nierzadko powoduje konieczność wzięcia zwolnienia ze szkoły czy z pracy. Walka z migreną odbywa się przy pomocy lekarza, który musi zapisać odpowiednie leki dostępne na receptę – zwykłe nie działają lub są niewłaściwe w danym przypadku. Zwykle typowy dla migreny ból głowy można stłumić wyłącznie lekami z grupy sterydowych, na które trzeba mieć receptę.

Różne przyczyny bólu głowy

Wizyta u lekarza z bólem głowy? Czasami jest to konieczne. Zanim jednak się tam wybierzemy, warto przeanalizować, kiedy i jak pojawia się ból, z czym jest związany, czy szybko mija po zażyciu leku bez recepty, czy jest tętniący/pulsujący, czy dotyczy jednej, a może dwóch stron głowy. Przeważnie dość typowymi powodami odczuwania bólu głowy są stres i zmęczenie. Głowa reaguje na emocje i nerwy, a ból zaczyna się od delikatnego ucisku w skroniach, przechodząc stopniowo w coraz silniejszą obręcz obejmującą praktycznie cały przód czaszki. Tego typu objawy będą dotyczyły też przedawkowania używek (zbyt dużo kawy, upojenie alkoholowe) czy niewyspania się z różnych powodów.

Ból zlokalizowany w tylnej części głowy to przeważnie objaw nadciśnienia. Będzie on występował do czasu usunięcia przyczyny – zlikwidowania zbyt wysokich wartości ciśnienia krwi.  Jest to jeden z tych rodzajów bólu, które trzeba koniecznie „pokazać” lekarzowi, żeby mógł zaordynować odpowiednią terapię. Z nadciśnieniem trzeba walczyć, gdyż nie tylko doraźnie wpływa na pogorszenie się samopoczucia, jak też może świadczyć o rozwijającej się chorobie. Bezpośrednim zagrożeniem jest wylew. Podobnie zresztą trzeba postąpić przy niedociśnieniu, wiążącym się z osłabieniem, częstymi omdleniami itd.

Nawracające bóle głowy

Nawet niezbyt silne bóle głowy, które występują z pewną regularnością, nawracają i nie wydają się być powiązane np. ze stresem, powinny budzić zaniepokojenie. Być może w otoczeniu znajduje się jakiś czynnik generujący dolegliwości bólowe. Czasami jest to coś niepozornego, np. włączający się w nocy alarm w samochodzie sąsiada. Częściej jednak nawracające bóle głowy są wynikiem jakiegoś procesu chorobowego i warto znaleźć ich przyczynę, by podjąć zdecydowane leczenie.