Chcesz mieć zdrowe serce? Uważaj na alkohol.

 

chcesz-miec-zdrowe-serce-uwazaj-na-alkohol

Połączenie „alkohol a serce jak dzwon” prawie nigdy nie występuje naturalnie w przyrodzie. Niewielkie ilości alkoholu wykazują właściwości pobudzające czy rozgrzewające, mogą więc być uznawane za coś, czego nie warto sobie odmawiać. Natomiast wypijanie nadmiernych ilości jest po prostu szkodliwe – nie tylko dla serca, ale dla całego organizmu oraz dla wszystkich osób bliskich pijącemu.

Alkohol a serce: Polacy piją i żyją, jak więc z tym jest naprawdę?

Gdy obserwuje się i słucha o przeróżnych wyczynach Polaków w związku z alkoholem (albo np. Rosjan), można dojść do błędnych wniosków, że tak naprawdę wrażliwość na alkohol dotyczy tylko niektórych ludzi, a inni mogą pić, pić, pić i będą ciągle zdrowi. To bardzo mylne wrażenie. Wypada wyraźnie zaznaczyć, że picie dużych ilości alkoholu poważnie niszczy wszystkie narządy, w tym właśnie serce, ale również wątrobę, mózg, żołądek itd. Jeśli ktoś jest zdrowy, może korzystać z używek w sposób rozsądny, tj. nie przekraczając bezpiecznych dziennych dawek (dla alkoholu jest to ok. 20g). Dlatego też sporadyczne picie w przypadku ważnych okazji lub spotkań ze znajomymi nie powinno zniszczyć nikomu zdrowia, z tym że pojawia się bardzo istotny problem – możliwość popadnięcia w nałóg. O to naprawdę nietrudno, jak się okazuje, alkoholizm jest jednym z najczęstszych nałogów w Polsce, a jego rozwojowi sprzyja bardzo wiele czynników – depresja, problemy z pracą, problemy osobiste, chęć znalezienia akceptacji w oczach rówieśników itd.

Serce a alkohol: Nie pij, jeśli chorujesz

Osoby z dowolnymi problemami sercowymi znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o alkohol. Problemy z sercem i nałóg to połączenie nieuchronnie prowadzące do… szpitala, o ile nie gdzieś dalej. Im większe ilości alkoholu są wprowadzane do organizmu, tym większe prawdopodobieństwo jego negatywnego wpływu na układ krwionośny. Wpływ alkoholu na serce bywa powolny i niezbyt zauważalny, ale zgubny. W miarę upływu czasu rozwijać się może np. nadciśnienie tętnicze, arytmia i inne zaburzenia właściwej pracy serca. Do tego wszystkie szkody wywołane przez alkohol w obrębie układu krwionośnego są trwałe. Na początku pojawiają się niewielkie dolegliwości typu kołatanie serca po alkoholu, dziwne bóle po lewej stronie klatki piersiowej, które jednak szybko mijają, szybsze męczenie się, rozdrażnienie. Zauważenie problemu powinno prowadzić do kontaktu z lekarzem i zarzucenia nałogu, zanim zdąży wywołać prawdziwe spustoszenia w organizmie (nie zapominajmy o innych organach).

Nadciśnienie a alkohol

Wysokie ciśnienie tętnicze jest jednym z objawów, że w wyniku spożywania alkoholu zaczyna dziać się coś niezbyt dobrego w związku z kondycją serca. Małe i sporadyczne dawki alkoholu nie przekraczające dozwolonej normy zawsze na krótko podnoszą ciśnienie, rozgrzewają, przyspieszają oddech, jednak efekt ten szybko zanika i organizm wraca do normalnego rytmu. Zbyt częste i duże dawki alkoholu doprowadzają do stanu, w którym wysokie ciśnienie utrzymuje się znacznie dłużej. W ten sposób u osób mających problem z alkoholem bardzo łatwo o rozwinięcie się tzw. choroby nadciśnieniowej.