Choroby serca a obrzęk limfatyczny

 

choroby-serca-a-obrzek-limfatyczny

Pod pojęciem obrzęku limfatycznego kryje się poważne schorzenie związane z powstawaniem zastojów limfy w tkankach ciała. Obrzęk limfatyczny może wywoływać różne stany zapalne, powiększanie obwodu kończyn, a nawet groźną słoniowaciznę. Przyczynami prowadzącymi do powstania stanów zalegania limfy w ciele mogą być między innymi choroby serca.

Czy obrzęk limfatyczny jest często spotykanym schorzeniem?

Szacuje się, że coraz częściej w społeczeństwie pojawiają się przypadki występowania obrzęków limfatycznych u osób w różnym wieku. Winę za taką powszechność tej choroby ponosi dość sporo czynników, które mogą ją powodować – wśród nich występują nawet wady wrodzone.

Jak wygląda przebieg choroby?

Żeby mógł pojawić się obrzęk limfatyczny nóg bądź innej części ciała, musi dojść do zatrzymania się limfy w tkankach tego miejsca. Sprawnie działający układ limfatyczny radzi sobie z rozprowadzeniem chłonki (inna nazwa limfy) w komórkach ciała, ale jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z jego pracą, o taki zastój nietrudno. Obrzęk limfatyczny na początku daje tylko lekkie objawy bardziej napiętej, czasami lekko zaczerwienionej skóry, później jednak zauważalne jest znaczne zwiększenie się obwodu danej kończyny. Staje się ona zniekształcona, nierówna, często na jej powierzchni formują się różne nieregularne narośle i zgrubienia. Chory odczuwa ból, choć nie zawsze, dyskomfort oraz ociężałość kończyny przy próbach podnoszenia jej oraz poruszania się w zwykły sposób. Obrzęk powiększa się, do tego wszelkie uszkodzenia mechaniczne skóry lub nawet mikrourazy związane z poruszaniem się mogą zadziałać jako dodatkowy stymulator.

Co odpowiada za obrzęk limfatyczny – objawy?

Charakterystyczne i niepokojące objawy wskazujące na rozwijający się obrzęk limfatyczny wywołane są problemami z pracą układu limfatycznego oraz z prawidłowym działaniem naczyń chłonnych. Często u podstaw wszystkiego leżą zmiany w strukturze naczyń chłonnych i różne nieprawidłowości ich budowy. Bywa, że ktoś rodzi się już z wadliwymi naczyniami. Do przyczyn nabytych należą między innymi różne uszkodzenia mechaniczne ciała, wywołane aktywnością fizyczną bądź powstałe podczas zabiegów operacyjnych (ale pomijanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej w życiu również wymienia się jako powód kłopotów z układem limfatycznym), uszkodzenia wywołane obecnością nowotworu lub jego leczeniem (wycinanie guzów, chemio- i radioterapia), stany zapalne i infekcje drobnoustrojami, niewydolność serca i układu krwionośnego. Jak widać, część z tych przyczyn jest niezależna od człowieka, a części nie da się wyeliminować. Do tego możliwe są też wady wrodzone, które mogą w przyszłości doprowadzić do powstania obrzęku limfatycznego. Pierwsze objawy choroby wywołanej przyczynami wrodzonymi (tzw. wersji pierwotnej choroby) powinny pojawić się przed ukończeniem przez daną osobę 20 lat.

Obrzęk limfatyczny – leczenie

Wczesne zauważenie objawów zastoju limfy w organizmie lub pierwsza faza choroby poddają się dość łatwo terapii masażem – wykonywany jest tzw. drenaż limfatyczny. Masaż ten przepycha zalegającą limfę do innych części ciała. Niezależnie od tego, jak bardzo zaawansowana jest dolegliwość, trzeba pieczołowicie dbać o skórę, bo jest wrażliwa na wszelkie podrażnienia. Spore obrzęki i tzw. słoniowacizna często stanowią wskazanie do operacji.