Co to jest EKG i kiedy należy je wykonać?

 

jak wygląda badanie ekg

O badaniu elektrokardiografia – jakie jest pełnym rozwinięciem skrótu EKG – z pewnością nieraz słyszeliście, szczególnie w przypadku osób starszych, u których domniemywa się, podejrzewa czy stwierdzono już choroby serca.  Badanie EKG jest nieinwazyjne, mające na celu zarejestrowanie elektrycznej czynności serca – całego mięśnia sercowego.

Jak wygląda badanie EKG?

Urządzenie, za pomocą którego jest wykonywane to badanie, ma za zadanie utrwalić impulsy, które powstają w sercu, świadczące o wykonywanej przez niego pracy. Same impulsy odbierają zamocowane na klatce piersiowej elektrody. Następnie wszystkie te sygnały są odpowiednio przetwarzane i zapisywane w postaci bardzo charakterystycznej krzywej EKG, która może być również wyświetlana na ekranie. Często badanie to widzimy na filmach, kiedy poszkodowany leży podpięty do monitora rejestrującego i kontrolującego wszystkie funkcje życiowe, w tym pracę serca.

Co wykrywa EKG?

Najważniejszą kwestią, jaką porusza badanie EKG, jest stwierdzenie i dokładne określenie rytmu oraz częstości pracy mięśnia sercowego. Za jego pomocą można również stwierdzić, jaka jest wielkość komór w sercu, a także może nakierować na zniszczenia w sercu, jeśli takowe się w nim znajdują. Aparat do EKG jest w stanie podpowiedzieć również, jaka jest grubość ścian oraz czy w ukrwieniu serca nie występują jakieś nieprawidłowości.

Badanie EKG –  jak się przygotować?

Badanie EKG zlecane jest przez lekarza kardiologa, kiedy ma on podstawy do martwienia się o nasze serce. Do samego badania nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, należy jednak wcześniej uprzedzić lekarza i poinformować o wszystkich ewentualnie przyjmowanych na stałe lekarstwach oraz tych, które były zażywane tego samego dnia, co badanie. Trzeba także pamiętać, że spory wysiłek fizyczny, taki jak na przykład wejście na schody, może przyspieszyć bicie serca oraz uniemożliwić prawidłowe wykonanie badania i odczytanie wyników. Właśnie z tego względu już na kilka minut przed badaniem nie powinno się wykonywać żadnego wysiłku ani żadnych gwałtowniejszych ruchów.

Jak dokładnie wygląda badanie EKG z perspektywy pacjenta?

Samo badanie nie jest ani długie, ani uciążliwe czy uporczywe. Rutynowe badanie trwa około pięciu minut, nie boli ani nie jest też trudne. Pacjent w tym czasie leży wygodnie na specjalnej lekarskiej kozetce  w cichym i spokojnym miejscu. Przed badaniem trzeba jedynie zdjąć całą biżuterię, w jakiej się przyszło, a także zegarek. Konieczne jest odsłonięcie klatki piersiowej, kostek oraz nadgarstków, aby możliwe był przypięcie specjalnych elektrod. Elektrody, odkażone oraz posmarowane specjalnym żelem, są mocowane zarówno do rąk, jak i nóg pacjenta, a aż sześć z nich wędruje na klatkę piersiową. Nie można w tym czasie mówić ani ruszać się, aby wynik badania EKG był na pewno prawidłowy. Czasem konieczne jest też wstrzymanie przez kilka sekund oddechu. Po wykonaniu badania elektrody są odpinane, a z komputera wychodzi zapis przebiegu badania, który następnie należy pokazać swojemu lekarzowi prowadzącemu i zlecającemu wykonanie badania.

Powiązane wpisy