Czym są choroby serca związane z niedomykalnością zastawki mitralnej?

 

przekrój serca

Zastawki to takie elementy w sercu człowieka, których prawidłowe funkcjonowanie warunkuje przepływ krwi z oraz do tego narządu, a co się z tym wiąże – właściwe rozprowadzanie składników odżywczych oraz gazów do wszystkich komórek w ciele.

Co powinieneś wiedzieć o zastawkach?

Wyróżniamy cztery zastawki, które organizują właściwy kierunek przepływu krwi. Dwie znajdują się pomiędzy komorami i przedsionkami serca (tzw. mitralna i trójdzielna), a kolejne dwie – przy odpływie z komór (tzw. płucna i aortalna). Serce jest głównym elementem układu krążenia. Bez przerwy skurcza się i rozkurcza, napędzając odpowiednie funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Prawidłowe funkcjonowanie całego układu krążenia warunkuje nasze przede wszystkim zdrowie oraz dobre samopoczucie. Jeżeli zauważysz jakieś powtarzające się nieprawidłowości, powinieneś udać się na konsultację do Twojego lekarza specjalisty.

Niedomykalność zastawki mitralnej – na czym polega?

Najczęstszą wadą, która dotyczy zastawek w naszym sercu, jest niedomykalność zastawki mitralnej. Jest to schorzenie, które może powstać w wyniku różnorodnych chorób serca o charakterze zapalnym lub chorób zwyrodnieniowych. Do jej powstania może się również przyczynić stosowanie niektórych leków. Zazwyczaj jednak jest to wada wrodzona. Powoduje zaburzenia rytmu serca i może doprowadzić nawet do jego niewydolności. W wyniku tego krew przepływająca przez serce nie jest odpowiednio filtrowana i prowadzona w nieodpowiednich kierunkach. Niedomykalność zastawki mitralnej u dzieci jest równie częstym zjawiskiem. Istnieje także śladowa niedomykalność zastawki mitralnej. Ta odmiana schorzenia nie ma większego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie układu krążeniowego. Należy ją jednak kontrolować, aby nie rozwinęły się w jej wyniku inne zaburzenia.

Niedomykalność zastawki mitralnej – objawy

Jeżeli niedomykalność zastawki mitralnej rozwija się już od dłuższego czasu, może objawiać się następującymi czynnikami: dusznością, kołataniem serca, ciągłym poczuciem zmęczenia, a czasami nawet bólem w okolicy klatki piersiowej. Diagnoza stawiana jest przez lekarzy po przeprowadzeniu kompleksowego badania osłuchowego. Śladowa niedomykalność może się nie objawiać w żaden konkretny sposób. Natomiast ostra odmiana tego schorzenia prowadzi do gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego oraz duszności.

Niedomykalność zastawki mitralnej a sport

Uprawianie sportu przy niedomykalności zastawek jest uzależnione od aktualnych wyników badań oraz opinii lekarza kardiologa, wystawionej na ich podstawie. Nie ma typowych ograniczeń co do uprawiania sportów, jednak niedomykalność zastawek może rozwijać się z biegiem czasu. Trzeba zawsze pamiętać o kontrolowaniu ciśnienia i wykonywaniu badań. U każdego pacjenta, u którego stwierdzono szmery w sercu trzeba co jakiś czas wykonywać specjalistyczne badania, zalecane przez lekarza. Jest to niezwykle istotne, gdyż pomaga w kontrolowaniu ewentualnych postępów choroby.