Choroby niedokrwienne serca – dusznica bolesna

 

choroby-niedokrwienne-serca-dusznica-bolesna

O tym, że o nasze serce powinni dbać szczególnie bardzo, raczej nie powinno się nas długo przekonywać – wszakże każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważne jest serce w naszym organizmie i że w zasadzie od niego zależy dosłownie wszystko.

Chociażby z tego względu oraz dla czystej profilaktyki warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z różnorodnymi zespołami chorobowymi, jakie czyhają na nasze zdrowie, czasem również niestety na nasze własne życzenie, ze względu na tryb życia, jaki prowadzimy oraz styl życia, jaki sobie wybraliśmy. Warto też znać poszczególne objawy wcześniej, aby móc szybko reagować, kiedy nas dopadną.  Jedną z poważniejszych chorób, będących jedną z odmian niedokrwienności serca, jest dusznica bolesna.

Objawy dusznicy bolesnej

Objawy dusznicy są podobne do tych, jakie ludzie miewają przed zawałami serca i określane są głównie jako ból, ale nie zwyczajny, tylko trudny do wytrzymania, dający uczucie pieczenia czy ugniatania lub ściskania, czasem pacjent odczuwa nawet dławienie czy rozrywanie. Ów objaw zlokalizowany jest zwykle głównie tuż za mostkiem i może również promieniować do lewego ramienia oraz lewego barku, czasem dociera nawet do lewej łopatki czy do okolic podszczękowych. Bardzo charakterystyczne jest, że ból w tym przypadku nie mija w zależności od pozycji ciała, jaką przyjmie pacjent, ani od poszczególnej fazy oddychania. Ból może utrzymywać się nawet do kilkunastu minut. Objawami towarzyszącymi są również kołatanie serca, zapieranie tchu, wrażenie niemożności złapania oddechu, a także ogólny niepokój.

Dusznica bolesna – jakie są jej przyczyny?

Dusznica bolesna i jej główne przyczyny to przede wszystkim niewydolność samych naczyń wieńcowych, doprowadzających do serca krew wraz z tlenem oraz substancjami odżywczymi, dlatego klasyfikowana jest jako jedna z chorób niedokrwiennych serca. Zaburzenia dopływu krwi do serca to w tym przypadku nic innego jak dolegliwości miażdżycowe, które pojawiają się u coraz większej liczby coraz młodszych pacjentów właśnie głównie ze względu na styl życia, nieodpowiednią dietę oraz znikomą ilość ruchu.

Przyczyn dusznicy może być jednak znacznie więcej, a wśród nich należy z pewnością wymienić takie dolegliwości, jak: długotrwały stres oraz stan napięcia nerwowego, otyłość, zbyt duża ilość spożywanego alkoholu, nadmierny wysiłek fizyczny, anemia, niewłaściwa budowa tętnic wieńcowych, zator głównej tętnicy wieńcowej, a także inne schorzenia,  związane z budową układu krążenia.

Dusznica bolesna – konieczne leczenie

Dusznica z racji dawania objawów podobnych również dolinnych chorób wieńcowych wymaga dokładnego przebadania przez lekarza specjalistę oraz za pomocą profesjonalnie przeprowadzonych badań, takich jak ECHO serca, elektrokardiogram czy holter, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Zanim jednak zostają zlecone specjalistyczne badania, w pierwszej kolejności konieczne jest określenie, czy pacjent choruje na anemię, jak wysokie jest jego ciśnienie tętnicze, czy u pacjenta stwierdzono niedoczynność tarczycy lub zaburzenia związane z gospodarką lipidową.

Powiązane wpisy