Jak mierzyć ciśnienie krwi?

 

aparat do mierzenia ciśnienia krwi

Ciśnienie tętnicze naszej krwi informuje nas nie tylko o tym, jakie jest ciśnienie na zewnątrz, nie tylko wpływa na nasze samopoczucie danego dnia, ale również informuje nas o różnych schorzeniach, jeśli takie dzieją się w naszym organizmie. Jest więc jednym z najczęściej przeprowadzanych badań, od wyników których zależy czasem naprawdę wiele. Ważne jednak, aby wiedzieć, w jaki sposób odbywać się powinno mierzenie ciśnienia, aby wynik był prawidłowy i miarodajny.

Jak mierzyć ciśnienie – ciśnienie skurczowe i rozkurczowe

Jeśli chodzi o nasze ciśnienie, mamy do czynienia z jego dwoma rodzajami – ciśnieniem skurczowym oraz rozkurczowym. Oba związane są oczywiście z pracą serca, a więc z częstotliwością jego skurczania i rozkurczania się. Tętnice napełniane są krwią, kiedy serce się kurczy i wtedy ciśnienie jest wyższe, nazywane – od czynności, jaką wykonuje w takiej chwili serce – skurczowym lub górnym. O ciśnieniu rozkurczowym lub dolnym możemy mówić, kiedy serce jest w swojej drugiej fazie, a więc w fazie rozkurczu. Aparat do mierzenia ciśnienia można dzisiaj zakupić bez najmniejszego problemu nawet w aptekach. Inną metoda niż ciśnieniomierz jest korzystanie ze stetoskopu i kierowanie się w badaniu metodą osłuchową.

Mierzenie ciśnienia – na czym polega

Mierzenie ciśnienia powinno dać nam pełen obraz tego, w jaki sposób oraz z jaką mocą na ściany tętnic napiera wypychana przez serce krew. Jeśli górna wartość jest zbyt wysoka, oznacza to, że pacjent cierpi na nadciśnienie. Trzeba w tym miejscu również dodać, że jest to najczęściej w Polsce wykrywana nieprawidłowość związana z ciśnieniem krwi. Trzeba w takich sytuacjach reagować szybko, ponieważ nieleczone nadciśnienie prowadzi do groźnych, nieuleczalnych chorób układu sercowo-naczyniowego. W konsekwencji nieleczone nadciśnienie prowadzi do udaru mózgu lub do zawału serca.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi i jak zbudowany jest aparat do mierzenia ciśnienia?

Aparat do mierzenia ciśnienia jest bardzo prostym sprzętem, składającym się z komory powietrznej, manometru, który może być sprężynowy, rtęciowy lub elektroniczny, a także z pompki obsługiwanej ręcznie oraz gumowych przewodów, połączonych ze sobą. Zbadanie wysokości ciśnienia jest możliwe dzięki temu, że mankiet, a w zasadzie wypełnienie go powietrzem,  uciskając na tętnicę jest w stanie dać miarodajny wynik. Podczas badania za pomocą okluzji tętnicy i stetoskopu najważniejsze są dwa dźwięki – pierwszy będzie sygnalizował wysokość ciśnienia skurczowego, ostatni – rozkurczowego. Dzisiaj najczęściej stosowany aparat do mierzenia ciśnienia  to aparat elektroniczny. Te wykorzystują metodę oscylometryczną. Oznacza to, że pomiar w zmianach ciśnienia określany jest na podstawie wyniku bycia oraz rozchodzenia się fal w tętnie. Słuchawki nie są więc w tej metodzie potrzebne, gdyż ciśnienie można wyczuć za pomocą strumienia krwi, jaki przepływa pod mankietem ciśnieniomierza, powodując jego drgania. Szczególnie w podeszłym wieku konieczne jest regularne sprawdzanie i mierzenie ciśnienia, aby zapobiegać wszystkim najniebezpieczniejszym zjawiskom chorobowym.

Powiązane wpisy