Jak walczyć z nadciśnieniem, aby mieć zdrowe serce?

 

nadciśnienie

W dzisiejszym świecie i w tempie życia, jakie sobie narzucamy, ważne jest, aby znaleźć chociaż chwilkę wolnego czasu po to, aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie swojego organizmu. W tym celu, warto między innymi pamiętać o dobrym krążeniu, czyli odpowiednim działaniu układu krwionośnego oraz samego serca.

Co oznacza termin „zdrowe serce”?

Sprzyja temu prowadzenie zdrowego trybu życia. Pod tym pojęciem kryje się aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta, której należy przestrzegać. „Zdrowe serce” jest to serce, które nie ma żadnych dysfunkcji. Jest to możliwe do uzyskania dzięki aktywnemu stylowi życia i unikaniu sztucznych, zawierających chemię produktów spożywczych. Jednym z popularnych współcześnie zaburzeń pracy serca jest nadciśnienie tętnicze. O chorobie nadciśnieniowej można mówić wtedy, kiedy większość wyników z pomiarów ciśnienia w różnych dniach przekracza 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Nie ma jednej konkretnej granicy ciśnienia, które byłoby normą dla wszystkich ludzi. Jednak wartości powyżej podanych są już niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Nadciśnienie – objawy

Lekarze specjaliści mają przypuszczenie, że chorych prawdopodobnie jest o wiele więcej niż pokazują statystyki ze światowych badań. Twierdzą, że co trzeci pacjent, który cierpi na nadciśnienie nie zdaje sobie sprawy ze tej choroby, ponieważ na co dzień może czuć się zupełnie dobrze. Jakie są objawy nadciśnienia? Najczęściej choroba ta rozwija się bardzo długo i bez żadnych typowych objawów. Z przeprowadzonych w niedawnym czasie badań wynika, że ponad 40 procent dorosłych Polaków niestety nie zna wartości swojego ciśnienia. Dolegliwości, takie jak np. zawroty głowy i bóle oraz kołatania serca zwykle są kojarzone z wysokim ciśnieniem. Jednak pojawiają się one tylko wtedy, gdy jego poziom wzrasta szybko i w sposób gwałtowny. Dlatego każdy z nas, bez względu na swój wiek, powinien kontrolować swój poziom ciśnienia i mierzyć je w odpowiednich odstępach czasu.

Co na nadciśnienie?

Przed chorobą nadciśnieniową każdy z nas może się skutecznie bronić. Najważniejsza jest profilaktyka. Jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia w Twoim organizmie tego schorzenia. Przede wszystkim należy poprawić swój codzienny jadłospis. Na wysokość naszego ciśnienia tętniczego ma olbrzymi wpływ to, jak się odżywiamy. Często wystarczy wprowadzić kilka niedużych zmian w swojej codziennej diecie, aby zapobiec chorobie nadciśnieniowej. Należy głównie ograniczyć ilość spożywanej soli i wypijanej kawy. Należy natomiast jeść dużo owoców i warzyw. Po drugie, trzeba być bardziej aktywnym. W tym celu można częściej chodzić na spacery i czasami ćwiczyć, nawet na siłowni. Istnieje wiele poradników opisujących nadciśnienie, jak obniżyć nieprawidłowe wartości jego pomiarów lekami oraz domowymi sposobami. Ponadto, łagodne nadciśnienie można skorygować bez stosowania specjalistycznych leków. Jeżeli jednak je stosujesz, nie wolno zmniejszać dawki bez zgody lekarza ani ich odstawiać. W Internecie znajduje się wiele porad na temat jak walczyć z nadciśnieniem. Można między innymi stosować różnorodne zioła na nadciśnienie. Jednak przed użyciem warto skonsultować je ze specjalistą.

Powiązane wpisy