Jakie praktyki należy stosować, aby mieć zdrowe serce?

 

zdrowe serce

W pojęciu „zdrowy styl życia” zawiera się zarówno odpowiednio wysoka aktywność fizyczna, jak również zbilansowana dieta i zdrowe odżywianie. Zastosowanie wspólnie sprawdzonych rozwiązań z obu tych dziedzin pozwala na „odmłodzenie” serca oraz zmniejszenie ilości złego cholesterolu. Poprawia to pracę całego układu krwionośnego, a tym samym ogólny stan całego organizmu.

Pamiętaj o tym, jak ważny jest zdrowy styl życia

Stosowanie wszelkich praktyk, polecanych przez kardiologów zapewnia długą wydajność każdego układu krążenia. Jednak we współczesnym świecie bardzo częstym zjawiskiem są zawały serca. W mediach w coraz większym stopniu promuje się możliwie jak najzdrowszy styl życia, a zawały nieustannie się zdarzają. Dlaczego tak się dzieje?

Jakie są przyczyny zawału serca?

Zawałem nazywana jest martwica mięśnia sercowego. Jest ona spowodowana jego niedokrwieniem przez zamknięcie tętnicy wieńcowej, która doprowadza do naszego serca krew. Do zawału mięśnia sercowego najczęściej dochodzi w wyniku miażdżycy tętnic wieńcowych. Istnieje wiele czynników ryzyka, które prowadzą do miażdżycy oraz zawału serca. Są to między innymi: długotrwały lub chwilowy, lecz wyjątkowo silny stres, otyłość, palenie papierosów, brak ruchu, nadużywanie alkoholu, a także wysoki poziom cholesterolu oraz wysoki poziom cukru we krwi. Ponadto, może mieć miejsce pewne obciążenie dziedziczne, które zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Również depresja, która nie jest leczona może doprowadzić do martwicy mięśnia sercowego. Zawały zdarzają się najczęściej po 40-tym roku życia, zdecydowanie częściej u mężczyzn niż u płci damskiej. Wyjątkowo podatne na tego typu dysfunkcje są osoby otyłe. Jak widać, wiele z wymienionych czynników ryzyka możemy samodzielnie wyeliminować, poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia. Należy spożywać odpowiednie produkty oraz uprawiać aktywność fizyczną. Jednak nie wszystkie zawały serca są powiązane ze stylem życia. Bowiem innym czynnikiem, który nie sprzyja „zdrowemu sercu”, jest nadciśnienie tętnicze.

Czy nadciśnienie tętnicze jest niebezpieczne?

Nie ma w zasadzie jednej, konkretnej wartość ciśnienia krwi, która miałaby obowiązywać dla wszystkich. Jednak opierając się na wieloletnich badaniach lekarze i naukowcy ustalili odpowiednie oraz jednocześnie bezpieczne wartości, które można określić jako najwyższe. Długo utrzymujące wysokie ciśnienie krwi, które nie jest leczone może być przyczyną groźnych dla zdrowia, a nawet życia schorzeń. O nadciśnieniu tętniczym można mówić w momencie, kiedy wyniki wykonywanych pomiarów ciśnienia, które są wykonywane w różnych porach dnia, pokazują wartość ciśnienia skurczowego jako ponad sto czterdzieści lub rozkurczowe ponad dziewięćdziesiąt mm Hg. Wymusza to pracę serca z coraz to większym wysiłkiem, a to z kolei po niedługim nawet czasie jest w stanie prowadzić do tak zwanego przerostu mięśnia oraz jego całkowitej niewydolności. Krążenie krwi w układzie krwionośnym nie odbywa się wtedy w sposób prawidłowy. To z kolei jest oznaką, że do komórek i narządów dostarczana jest zbyt mała liczba składników odżywczych – głównie chodzi jednak o tlen dla umożliwienia sprawnego funkcjonowania. Dochodzi również do uszkodzeń naczyń krwionośnych – tętnic oraz małych naczynek w różnorodnych narządach ciała. Nie trzeba tu wiele pisać o tym, jak groźne w skutkach mogą być tego konsekwencje. Należy więc systematycznie kontrolować swój poziom ciśnienia krwi i uczestniczyć w częstych badaniach kontrolnych.

Powiązane wpisy