Kołatanie serca i zawroty głowy a choroba wieńcowa

 

kolatanie-serca-i-zawroty-glowy-a-choroba-wiencowa

O niektórych schorzeniach, jakich potencjalnie możemy się nabawić z biegiem czasu oraz ze względu na prowadzony obecnie przez większość nowoczesnych ludzi tryb życia, powinniśmy wiedzieć zdecydowanie wcześniej jak najwięcej, aby móc odpowiednio reagować, kiedy tylko zajdzie taka konieczność. Jedną  z takich właśnie chorób, jakie powinniśmy poznać wcześniej, jest ta, w której występuje najczęściej relacja: zawroty głowy a serce.

Chociaż te pierwsze mogą wystąpić również w przypadku zupełnie innych schorzeń czy też podobnych, pokrewnych, to jednak pierwsze podejrzenie zawsze pada właśnie tutaj, na chorobę wieńcową,  a więc związaną z tętnicami wieńcowymi, doprowadzającymi między innymi tlen do naszego mięśnia sercowego. Zaniedbanie tej kwestii może nas z biegiem czasu kosztować naprawdę bardzo wiele. Jeśli dodać do tego fakt, że to właśnie ona jest najczęstszą powodem zgonów oraz zawałów serca, sprawa z pewnością zaczyna wyglądać na poważną i wartą zainteresowania.

Zawroty głowy a serce

Wspomniane wcześniej kołatanie serca i zawroty głowy to najczęściej wskazujące na tę chorobę dolegliwości, ale mogą one się pojawić również po intensywnym wysiłku fizycznym. Jeśli takowe zaobserwujemy u siebie, musimy koniecznie zacząć przyglądać się własnemu organizmowi oraz sygnałom, jakie do nas wysyła. Jeśli kołatanie serca, zawroty głowy wystąpią, następnymi bardzo niepokojącymi objawami będzie przyspieszone tętno, ból odczuwany za mostkiem, płytki oraz zdecydowanie krótki oddech, a także nawet nudności.

Takie objawy można łatwo pomylić również z innymi dolegliwościami, jak z początkami ciąży, długotrwałym stresem czy anemią, jednak nie wolno ich bagatelizować. Im szybciej udamy się do specjalisty, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Co istotne, wspominany ból w klatce piersiowej powinien ustąpić po podaniu pacjentowi nitrogliceryny.

Kołatanie serca, zawroty głowy – konieczna wizyta u lekarza

Podstawą do każdej diagnozy oraz udania się do specjalisty jest oczywiście wystąpienie odpowiednich objawów, takich jak właśnie wspomniane zawroty głowy, kołatanie serca. Lekarz już na tej podstawie powinien zlecić szereg badań, mających na celu doprecyzowanie stanu pacjenta. Absolutną podstawą będzie wykonanie EKG oraz poziomu enzymów sercowych, a także echokardiografia, a jeśli istnieje spore podejrzenie choroby wieńcowej, dodatkowo powinna zostać wykonana również koronarografia. Jeśli chodzi o samo leczenie, istnieje kilka dobrych, sprawdzonych sposobów.

Jednym z nich jest leczenie farmakologiczne, chyba najbardziej popularne, zachowawcze. Innymi metodami są niefarmakologiczne leczenie oraz leczenie zabiegowe. Najważniejsze jest jednak zrezygnowanie z dotychczasowego trybu życia na rzecz zdrowszego dla nas – dieta bogata w witaminy oraz minerały pochodzące z warzyw i owoców zamiast ze sztucznie przetworzonej żywności, spora ilość ruchu oraz świeżego powietrza – to najlepsza profilaktyka leczenia choroby wieńcowej.