Kołatanie serca – zwyczajne procesy czy niepokojące objawy?

 

mężczytzna trzymający się za serce

Kołatanie serca nie posiada jednej, konkretnej definicji. Można o nim mówić, gdy serce bije nadmiernie – kiedy częstotliwość jego uderzeń jest znacznie zwiększona lub gdy częstość tylko nieznacznie zmieniona, ale pacjent odczuwa bicie serca jako nadmierne.

Kołatanie serca – objawy i definicja

Kołatanie serca nie posiada jednej, konkretnej definicji. Można o nim mówić, gdy serce bije nadmiernie – kiedy częstotliwość jego uderzeń jest znacznie zwiększona lub gdy częstość tylko nieznacznie zmieniona, ale pacjent odczuwa bicie serca jako nadmierne. Zazwyczaj nasze serce pracuje w tempie od 60 do 100 uderzeń na minutę. U osób, które przyjmują leki spowalniające bicie serca lub regularnie ćwiczą, tempo spada do mniej niż 55 uderzeń na minutę. Jeżeli zaś bicie serca jest przyspieszone i wynosi już ponad określony poziom stu uderzeń na minutę, stan taki określany jest jako kołatanie serca. Do objawów zaliczamy między innymi: ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, przyspieszony oddech, podwyższony puls czy utraty przytomności i dodatkowe, wyczuwalne uderzenia serca. Jeżeli chodzi o kołatanie serca, przyczyny tego mogą być różne, zaczynając od nadmiernego picia kawy, niezdrowego odżywiania i nieodpowiedniego trybu życia, kończąc na chorobie nadciśnieniowej.

Kołatanie serca a nerwica

Osoby, które cierpią na nerwicę bardzo często cechują się dużo szybszą reakcją na bodźce. Kołatanie serca, czyli zmienianie jego rytmów pracy jest wyjątkowo typowe dla znerwicowanych. Potrafią oni bardzo szybko zmieniać zdanie i często są niepewni swoich decyzji oraz niespokojni. Wymienione wyżej czynniki oraz wiele innych, typowych dla nerwicy, oddziałują na rytm bicia mięśnia sercowego. Poza tym, często w objawach różnych nerwic sięga się po leki, które mają służyć odprężeniu organizmu. Stosowanie ich bez uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą może mieć różny wpływ na organizm człowieka i działalność jego układu krążenia.

Kołatanie serca a tarczyca

Kołatanie serca, czyli tachykardia bardzo często występuje przy chorobach tarczycy, a w szczególności – przy jej nadczynności. Jeżeli zatem występują objawy takie jak: częstoskurcz, dreszcze, bezsenność, nerwowość, wzmożona potliwość czy zwiększone łaknienie, może to oznaczać dysfunkcje w obrębie tarczycy. Należy udać się do lekarza w celu jak najszybszej diagnozy.

Co na kołatanie serca?

Jak powinniśmy sobie radzić z takim schorzeniem? Czy da się na własną rękę zmienić rytm bicia serca? Zazwyczaj pomagają typowe, domowe sposoby, takie jak: ćwiczenie oddechu i głęboki relaks, ograniczenie spożycia napojów zawierających kofeinę, a także zrezygnowanie z palenia papierosów i zadbanie o zbilansowaną, zdrową dietę. Kołatanie serca w nocy jest wyraźnie mniej odczuwalne, jeśli pacjent nauczy się radzić sobie z napięciem i stresem. Duże znaczenie mają także aktywność fizyczna oraz kontrolowanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Wielu pacjentów zauważa też znaczącą poprawę dzięki regularnemu uprawianiu jogi. Wymienione sposoby zwykle w sposób znaczący obniżają odczuwane dolegliwości. Kiedy jednak nie ma powodów do wystąpienia kołatania (jak np. duży wysiłek fizyczny), należy koniecznie skonsultować się z lekarzem specjalistą.