Krwawienie z nosa – czy to objaw wysokiego ciśnienia krwi?

 

krwawienie-z-nosa-co-warto-wiedziec-na-ten-temat

Wysokie ciśnienie kojarzy nam się zwykle z przewlekłymi chorobami osób starszych, jednak badania oraz statystyki pokazują, że takie schorzenia coraz częściej dopadają również ludzi relatywnie młodych, u których w życiu nie podejrzewalibyśmy tego rodzaju schorzeń.

Niskie ciśnienie, o jakim jednak mówimy najczęściej, wpływa jedynie na nasze samopoczucie oraz powoduje senność, łatwo je również wyrównać, spożywając na przykład napój zawierający kofeinę czy dużą ilość teiny. Z kolei nadciśnienie, szczególnie nieleczone, może zagrażać w znaczący sposób naszemu życiu. Właśnie dlatego lepiej znać jego objawy już wcześniej.

Niepokojące objawy wysokiego ciśnienia

Właśnie ze względu na niepodejrzewanie u osób młodych kłopotów z nadciśnieniem należy zwracać szczególną uwagę na pojawiające się, niepokojące sygnały, takie jak ciągłe, chroniczne zmęczenie, nagminnie mylone z przemęczeniem spowodowanym przeładowaniem pracy oraz terminami, których nie można w pracy zawalić, które jednak nie ustępuje nawet po solidnym odpoczynku czy nawet urlopie. Objawy wysokiego ciśnienia mogą być jednak również bardziej znaczące czy widoczne, ponieważ wśród nich znajduje się także krwawienie z nosa, które pojawia się bez doznania jakiegokolwiek urazu mechanicznego, a także katar, z którym naprawdę ciężko sobie poradzić.

To właśnie one często uznawane są za pierwsze pojawiające się, niepokojące objawy nadciśnienia. Poważniejszym problemem jest jednak występowanie bólów głowy, zwłaszcza u osób, które często na takie cierpią i bez zastanowienia się nad ich lokalizacją łykają od razu pospiesznie proszki przeciwbólowe. Problem w tym, że jeśli ból zlokalizowany jest w części potylicznej i powoduje również chociaż delikatne sztywnienie karku, będziemy mieć problemy właśnie z nadciśnieniem, a nie z zatokami czy ze zmęczeniem. Bólom głowy często towarzyszą również zaburzenia widzenia czy rozbłyski lub tracenie ostrości patrzenia, a także szumy w uszach, te jednak najczęściej będą dotyczyć seniorów.

Wysokie ciśnienie krwi – jaka terapia?

Z racji tego, że każdy człowiek jest zupełnie Iny i inne jest podłoże, na jakim występuje owo nadciśnienie, również leczenie powinno być indywidualne oraz dopasowane dokładnie do potrzeb pacjenta. W leczeniu pod uwagę będą brane uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć, posiadane nałogi, stężenia poszczególnych elementów we krwi, jak cholesterol czy tłuszcz oraz elektrolity, a także tryb życia czy stosowana dieta.

Wysokie ciśnienie krwi wymaga również najczęściej przyjmowania środków farmakologicznych, zwykle dwóch lub trzech różnych, mających bezpośredni wpływ na różne mechanizmy związane ze wzrostem ciśnienia. Najważniejsze w tego typu terapii jest regularne przyjmowanie leków oraz nie pomijanie żadnej dawki, ponieważ konsekwencją jest nie tylko minimalna skuteczność, ale również możliwość wystąpienia udaru mózgu, niewydolności serca oraz nerek, zawał, zaburzenia rytmu serca, czy również uszkodzenie siatkówki oka oraz tak zwany przerost w lewej komorze serca.