Nadciśnienie tętnicze – objawy o czym świadczą i jak ich uniknąć?

 

dolegliwosci-sercowe-o-czym-swiadcza-i-jak-ich-uniknac

Zdrowe serce do późnej starości jest marzeniem bardzo wielu ludzi, ale nie każdemu udaje się dożyć sędziwego wieku bez odczuwania żadnych dolegliwości sercowych. Na wiele z nich wpływ mają przeróżne kwestie genetyczne i osobnicze skłonności, jak również wady wrodzone bądź nabyte.

Przyczyny problemów z sercem

Nie bez znaczenia pozostają też kwestie związane z praktykowanym obecnie trybem życia, obecnymi w środowisku zanieczyszczeniami, niezdrowym jedzeniem i skłonnością do braku ruchu. Istotnym czynnikiem jest również stres, którego duże natężenie może bardzo negatywnie wpływać na pracę całego układu krwionośnego.

Połączenie tego wszystkiego jest po prostu gwarancją na pojawienie się pewnych kłopotów z sercem. Istotna staje się odpowiednia profilaktyka, bo wiele dolegliwości można uniknąć, przestrzegając diety i rezygnując z licznych niezbyt zdrowych nawyków.

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Jedną z częściej spotykanych chorób dotyczących serca i układu krwionośnego jest nadciśnienie tętnicze. Dolegliwość ta może przez długi czas rozwijać się bardzo podstępnie i nie dawać żadnych objawów poza tym, że ciśnienie pozostaje lekko podwyższone – popada to w stan przewlekły. Najczęściej do wykrycia choroby dochodzi zupełnie przypadkowo, przy okazji wizyty u lekarza i standardowych badań, kiedy to uwagę lekarza zwróci podwyższone ciśnienie.

Owszem, czasem bywa to spowodowane stresem lub zmęczeniem, ale jeśli któryś z kolei pomiar w dalszym ciągu jest niepokojący, diagnoza staje się jednoznaczna. Inne objawy (czasami są one rozpoznawane i klasyfikowane przez chorego jeszcze przed ostatecznym potwierdzeniem diagnozy) to na przykład: utrzymujące się zdenerwowanie, podatność na różne bodźce i nastroje, ból głowy połączony z uczuciem ucisku i roztrzęsienia w niektórych częściach głowy, objawy ze strony serca – nierówny rytm, kołatanie, a także bezsenność, przerywany, niespokojny sen.

Groźne objawy nadciśnienia tętniczego

Każdy z tych objawów może poważnie utrudnić życie chorej osoby. Częste odczuwanie bezsenności, kołatania serca, bólu głowy powoduje przekonanie o tym, że jest się już zniedołężniałym, zmęczonym życiem człowiekiem, niepewnym działania własnego organizmu. Utrzymujące się przewlekle nadciśnienie tętnicze bez wdrożenia odpowiedniej terapii będzie prowadziło do ciągłego pogarszania się stanu pacjenta. Może dojść nawet do niewydolności serca, obrzęku płuc oraz szeregu innych poważnych schorzeń, a ostatecznym zagrożeniem jest wylew krwi do mózgu.

Dlatego też regularne monitorowanie ciśnienia powinno stać się nawykiem wszystkich osób znajdujących się w grupie ryzyka. Jeśli raz zostanie wykryta skłonność do podwyższonego ciśnienia krwi, regularne mierzenie pozwoli w porę podjąć leczenie. Osoba ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym musi przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe, zmodyfikować tryb życia na pozbawiony stresu, postawić na dostosowany do swoich możliwości ruch na świeżym powietrzu oraz oczywiście przyjmować leki i stale konsultować z lekarzem swoje samopoczucie.

Powiązane wpisy