Niepokojące objawy – kiedy możesz podejrzewać wystąpienie chorób serca?

 

serce z klocków

Serce jest to główny organ naszego układu krążenia. Dzięki jego nieustannej pracy krew krąży w organizmie człowieka, dostarczając tlen i wszelkie potrzebne składniki odżywcze do naszych komórek i organów. Można więc powiedzieć, że serce to pompa, która napędza cały układ krążenia.

Jaką rolę w całym organizmie pełni Twoje serce?

Zbudowane jest ono przede wszystkim z mięśni, które budują cztery jamy: dwie mniejsze, nazywane przedsionkami, o cienkich ściankach oraz dwie większe, nazywane komorami, które cechują grube ściany. Odpowiedni kierunek przepływu krwi w sercu zapewniany jest przez zastawki, które przepuszczają krew tylko w konkretnym kierunku. Mamy ich w sercu cztery: dwie pomiędzy przedsionkami i komorami (zastawka mitralna i trójdzielna) oraz dwie przy odpływie z komór (tzw. aortalna i płucna). Bicie serca, które jest słyszalne podczas badań to właśnie dźwięk pracy zastawek. Jednak, jak każdy układ w organizmie człowieka, także układ krążenia może ulec różnym schorzeniom. Wtedy warto w możliwie jak najszybszym czasie zaobserwować niepokojące objawy i skorzystać z pomocy specjalisty.

Na jakie objawy chorób serca koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Najczęstsze objawy chorób serca są odczuwalne i zauważalne gołym okiem. Trzeba bardzo precyzyjnie obserwować swój organizm. Objawy te występują zazwyczaj przez dłuższy okres czasu, a nie jednorazowo. Zwykle odnotowywanymi objawami są ból w klatce piersiowej oraz zaburzenia rytmu serca. Bardzo często ma miejsce omdlenie oraz ogólne zmęczenie, duszności i wyczerpanie, a także zwiększona senność podczas dnia. Istotne jest również pojęcie takie jak kołatanie serca. Silne i przyspieszone bicie tego narządu oznacza, że wystąpił przedwczesny, dodatkowy skurcz mięśnia sercowego. Po nim odczuwany jest gwałtowny, silny skurcz, tak jakby serce dążyło do wyrównania rytmu swojej pracy. Napady bardzo szybkiego bicia, trwające ponad 2 lub 3 minuty, niezwiązane z wysiłkiem fizycznym są wyjątkowo niebezpieczne. Towarzyszy im ból w klatce piersiowej oraz zasłabnięcie. Inne objawy choroby serca to: zasinienie skóry, obrzęk kończyn oraz zawroty głowy i brak energii. Wiele z tych pojedynczych objawów może wskazywać na zapalenie mięśnia sercowego. Ważne jest wówczas jak najszybsze jego zdiagnozowanie. Objawy chorób serca są dodatkowo pobudzane przez kardiomiopatie.

Czym są kardiomiopatie?

Określenie to obejmuje grupę chorób serca, które przyczyniają się do jego dysfunkcji, a nie są związane z nadciśnieniem tętniczym, wadami wrodzonymi tego organu czy chorobą wieńcową. Oznacza to najzwyczajniej nietypowe, nieprawidłowe działanie serca. Na początku występowania mogą nie dawać żadnych objawów, jednak wraz z rozwojem tego typu dysfunkcji dochodzi do niewydolności krążenia. Objawia się obrzękami kończyn dolnych, dusznością, kołataniem serca, zbyt wysokim zmęczeniem, a czasami nawet kaszlem.

Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty?

W każdym przypadku, kiedy wyżej opisywane objawy współwystępują i wzbudzają jakiekolwiek podejrzenia, pomoc specjalisty może okazać się zbawienna. Nie ważne, czy jesteś nieustannie zmęczony, czy ciągle mdlejesz i odczuwasz kołatanie serca, powinieneś niezwłocznie udać się do doświadczonego lekarza. Koniecznością jest zrobienie specjalistycznych badań serca.

Powiązane wpisy