Omdlenia kardiogenne (sercowe) – Niepokojące objawy, które warto sprawdzić u lekarza

 

tajemnicze-choroby-serca-co-to-jest-nadcisnienie-plucne

Odczuwanie ciągle osłabienia, zmęczenia, braku energii jest sygnałem, że coś się w organizmie dzieje – może to być objaw typowo fizyczny lub związany z psychiką (depresja). Warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli mimo pracy nad sobą, wychodzenia na powietrze, podejmowania różnych aktywności symptomy nie znikają, a pogłębiają się  – pojawiają się omdlenia, sinienie skóry i inne niepokojące zjawiska.

Czym są omdlenia i dlaczego mogą być niebezpieczne?

Jako omdlenia określa się krótkie utraty przytomności, wskutek czego dana osoba osuwa się na ścianę, jakiś mebel lub upada na podłogę. Często utracie przytomności towarzyszy obserwowanie plamek w polu widzenia (tzw. mroczków przed oczami), typowe są też zawroty głowy, zimny pot na skórze, wrażenie „odlatywania”. Zwykle bezpośrednim powodem omdlenia jest zdenerwowanie, stres, przerażenie się czymś, ale wśród przyczyn są też nagłe spadki ciśnienia czy zaburzenia rytmu serca spowodowane jego nieprawidłową pracą, chorobami itd. Sporadyczne omdlenie może, ale nie musi niepokoić, na wszelki wypadek można jednak skonsultować to z lekarzem. Gdy jednak zjawisko będzie się powtarzało, warto omdlenia traktować jako objaw choroby, którą trzeba wykryć poprzez badania i zacząć leczyć.

Kwestia omdleń jest jeszcze istotna o tyle, że wskutek ich zaistnienia osoba traci przytomność i może np. niebezpiecznie upaść lub wyrządzić sobie krzywdę, co jest szczególnie groźne u ludzi starszych. Dochodzi też ryzyko bycia okradzionym podczas krótkiej utraty świadomości.

O czym mogą świadczyć częste omdlenia?

Jeśli omdlenia będą się powtarzać i będą powiązane z błahymi przyczynami, należy koniecznie udać się do lekarza. Bardzo często jest to bowiem jeden z pierwszych objawów chorób serca. Zagrożenie ze strony serca jest wyjątkowo problematyczne, gdyż osoby mdlejące w związku z rozwijającą się arytmią lub inną chorobą układu krwionośnego są o wiele bardziej narażone na nagłą śmierć z powiązanych przyczyn. Omdlenia kardiogenne (sercowe) bezpośrednio powoduje zbyt mały dopływ krwi do mózgu i w efekcie jego niedotlenienie. Sytuacja niby trwa tylko chwilę, więc konsekwencje dla organizmu nie są poważne, trzeba jednak brać pod uwagę ryzyko, że kolejnym razem niedotlenienie może być dłuższe i poważniejsze. Należy jak najszybciej wybrać się do lekarza, który przez zlecenie kompletu badań (w tym oczywiście EKG) postara się poznać prawdziwą przyczynę nawracających omdleń.

Niebezpieczne omdlenia u dzieci

Szczególnie groźne i wymagające uwagi są omdlenia kardiogenne u dzieci. W ich przypadku trzeba od razu weryfikować dokładną przyczynę, bo często dziecko nie jest w stanie powiedzieć, co czuje, a rodzice mogą bagatelizować zjawisko i uważać, że to omdlenia z grupy odruchowych (dość często pojawiających się w młodym wieku). Bagatelizowanie omdleń, jeśli mają podłoże kardiogenne, może doprowadzić do pogłębienia się choroby, bo nie zostanie ona wykryta i właściwie leczona, a u młodych osób wszelkie problemy zdrowotne mogą rozwijać się znacznie szybciej niż u starszych.