Objawy niewydolności serca

 

wady zastaki serca

W dzisiejszych czasach niewydolność serca można bez wahania zaliczyć do grupy chorób dziesiątkujących obecne społeczeństwo. Ilość zachorowań w krajach rozwiniętych jest bardzo duża, mówi się nawet o swoistej epidemii – dolegliwości wskazujące na niewydolność mięśnia sercowego pojawiają się u bardzo wielu osób w wieku podeszłym i nie tylko. Typowe objawy są na tyle alarmujące, że na szczęście można odpowiednio wcześnie zacząć przeciwdziałać dalszemu rozwojowi choroby.

Objawy niewydolności serca – na co zwracać uwagę?

Osoby, które obserwują u siebie pierwsze objawy niewydolności serca, wspominają o różnych symptomach. Częste jest na przykład odczuwanie przewlekłego zmęczenia, które nie jest wywołane np. nadmierną aktywnością w ciągu dnia lub przepracowaniem. Ot, jest się zmęczonym zaraz po wstaniu z łóżka czy po minimalnym wysiłku typu wyniesienie śmieci. Wszelkie bardziej skomplikowane czynności mogą spowodować duszności czy kaszel. Pojawia się również senność pomimo regularnego nocnego wypoczynku, a w bardziej zaawansowanym stadium niewydolności również tzw. duszność spoczynkowa – niezwiązana z wysiłkiem czy stresem. Na kończynach dolnych często występują obrzęki, głównie w okolicach kostek i górnej części stóp.

Obrzęki, duszności… O czym to świadczy?

Przy niewydolności serca, mięsień sercowy radzi sobie znacznie słabiej z wykonywaniem swojej podstawowej funkcji, jaką jest pompowanie krwi. Wynika to najczęściej z fizycznych uszkodzeń wywołanych istnieniem jakiejś wady bądź chorobami takimi jak miażdżyca, choroba wieńcowa. Krew nie jest rozprowadzana wystarczająco szybko do potrzebujących jej narządów, jest też słabiej natleniona. Na pogorszenie się możliwości i wydajności serca wpływają też różne kardiomiopatie, choroby i zapalenia zastawek, migotanie serca, regularne nadciśnienie. Niewydolność może pojawić się również w konsekwencji przebytych zawałów.

Przewlekłe zmęczenie i duszność spoczynkowa – natychmiast zgłoś się do lekarza!

Objawy wskazujące na postępującą niewydolność serca bywają często bagatelizowane, Tymczasem im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym łatwiej można zapobiec dalszemu pogorszeniu zdrowia i zajściu nieodwracalnych zmian w mięśniu sercowym i naczyniach krwionośnych. W przypadku ostrej niewydolności serca pierwszy etap leczenia odbywa się w szpitalu. Chory musi pozostawać na specjalnej diecie, unikać wysiłku, jak również często kontrolować ciśnienie krwi. Czasami, żeby przywrócić serce do właściwego rytmu, trzeba wykonać zabieg zwany kardiowersją (wykorzystuje się prąd elektryczny o odpowiednim napięciu). Nie zawsze wystarcza jeden, u niektórych osób z kolei konieczne jest regularne powtarzanie kardiowersji, bo serce wraca do nieregularnego rytmu po pewnym czasie od wykonania zabiegu. Niestety niewydolność serca nie jest całkowicie uleczalna. Podczas kardiowersji i dalszej terapii niweluje się jedynie dokuczliwe objawy i normuje to, co pozmieniało się przez okres zaawansowanej niewydolności, ale nie da się zmienić pewnych rzeczy. Osoby chore muszą przez cały czas pozostawać pod kontrolą lekarza, badać krew, czasami przyjmować leki przeciwzakrzepowe i unikać stresu.

Powiązane wpisy