Opuchnięte nogi i żylaki – Jak objawiają się dolegliwości układu krążenia?

 

jak-objawiaja-sie-dolegliwosci-ukladu-krazenia

Organizm ludzki to bardzo skomplikowana konstrukcja z wieloma zależnościami, o których warto wiedzieć, żeby właściwie rozpoznawać dolegliwości wskazujące na początki różnych chorób. Przykładowo układ krwionośny – jeśli działa sprawnie – funkcjonuje praktycznie bezobjawowo.

Układ krwionośny ma wpływ na cały organizm

Jeśli jednak zaczyna się coś z nim dziać, dość szybko pojawiają się niekoniecznie typowe symptomy. Jednym z nich jest puchnięcie nóg, które przeciętna osoba skojarzy sobie np. ze zmęczeniem i pomyśli, że powinna mniej chodzić. Tymczasem coraz bardziej zmęczone, opuchnięte nogi, na których dodatkowo zaczyna pojawiać się fioletowa siateczka żył (żylaki), powinny w pierwszej kolejności wskazać na problemy z wydajnym krążeniem.

Są to oczywiście żylaki

Takie objawy – a chodzi konkretnie o żylaki nóg – formują się w pierwszej kolejności na kończynach dolnych, ponieważ z powodu pionowej postawy i sposobu chodzenia człowieka naczynia krwionośne nóg są najbardziej narażone na wszelkie zwyrodnienia i obciążenia. Żyły wyposażone są w zastawki, które zapobiegają niewłaściwemu zachowaniu przepływającej przez nie krwi – niemożliwe jest cofanie się, przez co krążenie jest prawidłowe i wszystkie narządy w organizmie otrzymują krew bogatą w tlen, a dwutlenek węgla jest zabierany.

Czasami jednak z powodu zmian w żyłach, na przykład spowodowanych miażdżycą, dochodzi do uszkodzenia zastawki. Krew cofa się, wybrzusza żyłę i tworzy zmianę zwyrodnieniową. Zmiany takie widoczne są przez skórę jako żylaki. Występują przeważnie na kończynach dolnych, z przyczyn wytłumaczonych powyżej. Jeśli żyła już raz zmieni się w ten sposób, sama nie wróci do normy. Zmienioną część naczynia można wyciąć lub w inny sposób naprawić podczas zabiegu chirurgicznego.

Czy żylaki są groźne?

Głównym problemem, jeśli chodzi o żylaki, jest zmniejszenie efektywności krążenia krwi. Może o wiele łatwiej dojść do zatoru, czyli oderwania się stworzonego w naczyniu skrzepu i przesunięcia go np. w stronę serca. Zatory bywają podobne w skutkach do zawału, powodują niedrożność części układu krwionośnego i jeśli nie podejmie się szybkiego działania, mogą doprowadzić nawet do śmierci. Żylaki są także bardzo nieestetyczne, w zaawansowanym stadium poważnie szpecą nogi, bo wyglądają jak fioletowe, nabrzmiałe wybroczyny. Do tego bolą i powodują uczucie zmęczenia, ciężkości nóg nawet bez podejmowania większego wysiłku.

Z uwagi na powagę schorzenia, możliwe jest usuwanie żylaków w każdym stadium ich zaawansowania. Najłatwiej zdecydowanie jest jednak zapobiegać – Żylaki nóg – jak im zapobiegać? – stosując odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, unikając długotrwałego siedzenia i stania bez przerw (na powstawanie żylaków narażone są głównie osoby z nadwagą, a także te, które prowadzą stojący lub siedzący tryb życia – kasjerzy, pracownicy biurowi). Jak również regularnie kontrolując stan swoich naczyń krwionośnych. Później trzeba podejmować zdecydowane kroki leczenia, które nie zawsze przynoszą od razu satysfakcjonujące wyniki. Bardzo zaawansowane żylaki wymagają interwencji chirurgicznej.

Powiązane wpisy