Przydatne badanie – echo serca

 

przydatne-badanie-echo-serca

Echo serca to inaczej elektrokardiografia. Jest to badanie wykonywane z zalecenia lekarza kardiologa i może zostać zlecone w związku z diagnostyką dowolnej choroby serca albo też profilaktycznie. Podczas badania korzysta się ze specjalistycznej aparatury oraz komputera, na którego ekranie widać badany narząd – w tym przypadku prezentowany jest obraz serca, a dzięki ultradźwiękom można również sprawdzić, czy pracuje ono prawidłowo, w jakim jest stanie itd.  Wyniki można uzyskać w postaci wydruku lub cyfrowego zapisu, ułatwiającego ich analizę za pomocą komputera.

Jak wygląda badanie echo serca?

Pacjent poddawany elektrokardiografii nie musi być hospitalizowany, echo serca wykonuje się podczas zwyczajnej wizyty u lekarza. Należy zdjąć odzież z górnej połowy ciała oraz położyć się, a lekarz używając specjalnej głowicy będzie przeprowadzał badanie. Głowica posmarowana jest specjalnym żelem w celu wyeliminowania ewentualnych zaburzeń wynikających z niedokładnego przylegania narzędzia do skóry. Dzięki różnemu ustawianiu głowicy można uzyskać prawie trójwymiarowy obraz serca widziany z różnych płaszczyzn. Echo serca nie trwa długo, nie jest też bolesne ani niebezpieczne. Trzeba zarezerwować na takie badanie około godziny, choć często ten czas jest krótszy, zwłaszcza gdy wszystko okaże się w porządku.

Echo serca – badanie – jak się przygotować?

W przeddzień realizacji echa serca nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, nie jest np. potrzebne bycie na czczo. Przed badaniem można założyć lekkie ubranie, żeby łatwo było je zdjąć i założyć ponownie, istotna jest też higiena – poprawi to komfort i pacjentowi, i lekarzowi. Wykonanie badania przeważnie zleca specjalista-kardiolog, może więc być konieczne posiadanie skierowania. Osoby dorosłe podczas tego rodzaju zabiegów wiedzą, jak się zachować, ale jeśli pacjent to dziecko, należy poinformować je o tym, że trzeba będzie przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut leżeć w bezruchu, żeby badanie się udało.

Na czym polega badanie echo serca? Kiedy się je wykonuje?

Echo serca umożliwia dokładną diagnostykę pod kątem wszelkich chorób i dolegliwości związanych z tym organem oraz układem krwionośnym. Skierowanie na takie badanie można otrzymać praktycznie za każdym zgłoszeniem się do kardiologa z dowolnym problemem zdrowotnym. Echo serca pozwoli wykryć i ocenić zaawansowanie różnego rodzaju wad lub wykluczyć ich istnienie. Zalecenie do jego wykonania uzyskują m.in. osoby odczuwające szmery czy bóle w sercu, kołatanie serca, jak również ludzie z kardiomiopatią, nadciśnieniem, chorobą wieńcową czy arytmią.

W większości przypadków otrzymane wyniki wystarczają do postawienia diagnozy. W innych przypadkach są częścią diagnostyki, potrzebna bywa jeszcze koronarografia lub różne testy wysiłkowe. Lekarze wspierają się też badaniem przy sprawdzaniu ewentualności pojawienia się skutków ubocznych prowadzonej profilaktyki terapii przeciwnowotworowej, bo serce jest w tym przypadku narażone na szereg powikłań – wczesne zauważenie, że coś jest nie tak, pozwoli zaprzestać praktykowania danej terapii i podjąć inną, bardziej bezpieczną dla serca.

 

Powiązane wpisy