Sposoby na opuchnięte nogi – jak sobie poradzić z nieprzyjemnym problemem?

 

sposoby na opuchnięte nogi

Każda z nas doskonale wie, jak nieprzyjemnym uczuciem są opuchnięte nogi czy kostki, kiedy nie tylko wyglądamy mało estetycznie, ale nawet nie możemy zmieścić się do ulubionych butów. Często w przypadku stojącej lub siedzącej pracy pod koniec dnia odczuwamy ciężkość oraz opuchniecie nóg. Na szczęście domowymi sposobami można sobie poradzić na te dolegliwości, aby rano znów czuć się doskonale. Trzeba również zaobserwować, czy obrzęki pojawiają po określonych czynnościach, w określonych porach dnia, czy są symetryczne, czy towarzyszą im również inne, niepokojące sygnały. Jeśli uważasz, że opuchnięte nogi to szerszy problem, koniecznie skonsultuj się z odpowiednim lekarzem.

Opuchnięte kostki – przyczyny

Często nie tylko same nogi nam puchną, ale również kostki, łydki, a nawet stopy i najczęściej o takich dolegliwościach wspominają osoby narażone w pracy na długotrwałe stanie lub siedzenie, osoby skarżące się na problemy z żylakami, ale również te z chorobami i zaburzeniami krążenia krwi. Trzeba także wiedzieć, że u kobiet ciężarnych opuchnięte nogi są zjawiskiem normalnym. Często pojawiają się także jako objaw przewlekłej niewydolności żylnej i z tym schorzeniem nie wolno pozostać w domu, bez opieki odpowiedniego specjalisty.

Dlaczego nasze nogi puchną?

Powodów jest naprawdę sporo i czasem wskazanie samodzielnie tego właściwego jest niemożliwe. Jeśli przez dłuższy czas zmuszony jesteś stać lub siedzieć w jednej pozycji, na przykład w samochodzie czy podczas podróży samolotem, może na twoich nogach pojawić się opuchlizna. Może się ona również pojawić, jeśli chorujesz na żylaki, czyli przewlekłą niewydolność żylną, jeśli masz zakrzepicę żył głębokich lub ogólną niewydolność układu krążenia, a dokładniej – niewydolność prawokomorową. Na opuchlizny ma  wpływ również ciąża.

Opuchnięte nogi – leczenie, które pomaga

Aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie, konieczne jest poznanie pierwotnej przyczyny tego, że w ogóle powstały. Jeśli powodem są potocznie nazywane żylaki, profilaktycznie koniecznie powinno się nosić specjalne, uciskowe pończochy, dobierane zawsze indywidualnie. Ucisk na żyłach zapobiega ich zaleganiu, a także sama pompa mięśniowa działa o wiele sprawniej. Takie zaburzenia można leczyć również farmakologicznie, specyfikami zawierającymi diosminę czy hesperydynę. Możliwe jest również skorzystanie z metody skleroterapii żylaków, polegającej na wstrzyknięciu środka chemicznego do światła żylaka, który wywołuj stan zapalny, a w efekcie powoduje jego całkowite zarośnięcie.

Domowe sposoby na spuchnięte nogi

Ze spuchniętymi nogami można poradzić sobie również za pomocą domowych sposobów, na przykład ograniczając jedzenie soli, która zatrzymuje w organizmie wodę, ale również regularnie jeździć na rowerze, spacerować oraz pływać, a jeśli wykonujesz siedzącą pracę, często wstawaj i wykonuj różnorodne ćwiczenia rozciągające. Jeśli z kolei wykonujesz pracę stojącą, staraj się jak najczęściej zmieniać pozycję.

Powiązane wpisy