Tachykardia serca – czy to groźne?

 

tachykardia-serca-czy-to-grozne

Główny objaw tachykardii określa się czasem potocznie „paniką serca”. To zjawisko, inaczej częstoskurcz, podobne jest do naturalnego przyspieszania rytmu serca na przykład w wyniku męczącej aktywności fizycznej. Gdy do  żadnej aktywności nie dochodzi, a serce przyspiesza ponad 100 uderzeń/min., jest to już tachykardia. Objaw ten należy do grupy zaburzeń rytmu serca i jeśli występuje stale, może nieść ze sobą wiele różnych konsekwencji. Pacjenci z tachykardią miewają też arytmię (nieregularny rytm serca), kołatanie serca czy nawet bradykardię – znaczne zwolnienie rytmu serca.

Co powoduje przyspieszone bicie serca?

Tachykardia bywa problemem nabytym, powiązanym z różnymi schorzeniami i objawami, np. anemią, niedoczynnością tarczycy. Ten rodzaj tachykardii jest dość łatwy w leczeniu, bo można usunąć zaburzenia rytmu serca pozbywając się jego przyczyny, ewentualnie unikać czynników wywołujących taką reakcję organizmu (jeśli tachykardia pojawia się przy gorączce, należy ją zbijać, jeśli towarzyszy zatruciom pokarmowym – rozsądnie planować dietę itd. ). Trudniej jest zwalczyć tachykardię wywoływaną przez dodatkowe ogniska ektopowe odpowiadające za regulację rytmu pracy serca. Takie struktury są zbędne, bo serce posiada swój własny mechanizm regulacji, który odpowiada za jego rytm, więc wszelkie nadmiarowe układy będą generowały zaburzenia.

Tachykardia serca a czynniki zewnętrzne

Tego rodzaju zjawiska arytmiczne mogą też wynikać z niewłaściwego trybu  życia lub z niezdrowej diety. Bardzo niekorzystnie działają używki – narkotyki (bardzo rozregulowują rytm serca), papierosy i alkohol. Im większe ilości, tym problemy mogą być większe. Wywołać tachykardię można nawet przesadzając z piciem kawy i mocnej herbaty. Lżejszą przyczyną przyspieszenia rytmu serca bez wysiłku fizycznego są różne stany emocjonalne. Mówi się o „szybszym biciu serca” albo „mało mi serce z piersi nie wyskoczyło” podczas silnego stresu, przerażenia, irytacji, ale często również radości i podekscytowania. Z reguły objawy mijają same po ustąpieniu emocji, jednak nawet tak błahy powód może doprowadzić do czegoś gorszego, zwłaszcza u osób podatnych na zaburzenia rytmu serca.

Konsekwencje tachykardii

Dużo zależy od ewentualnego zaawansowania problemu. Utrzymująca się tachykardia, często połączona z innymi zaburzeniami rytmu, często wynika z niewłaściwego poziomu elektrolitów lub różnych wad czy chorób układu krążenia. Doprowadzić to może m.in. do niewydolności serca, schorzenia wpływającego na cały organizm i stanowiącego zagrożenie dla życia. Inne podobne efekty to np. zawał lub powstanie zatoru paraliżującego jakąś część układu krwionośnego.

Jak poznać, czy to tachykardia?

Dla tachykardii charakterystyczny jest nieregularny i przyspieszony rytm serca, określany często przez chorą osobę lub podczas badania jako „kołatanie”. Serce nie bije równo i mocno, ale popada w dziwne boczne tony, rytm słabnie i wzmacnia się, ale ciągle jest bardzo szybki. Towarzyszą temu objawy wywołane nierównomiernym zaopatrywaniem organów w tlen, np. osłabienie, omdlenia, ciemne plamy przed oczami, uczucie duszności i zawroty głowy. Może dojść do migotania przedsionków lub komór serca. W zależności od tego, czy jest to stan ostry czy przewlekły, ustala się inną formę leczenia, bo sytuacja bezpośrednio zagraża życiu.

Powiązane wpisy