Tajemnicze choroby serca – co to jest nadciśnienie płucne?

 

tajemnicze-choroby-serca-co-to-jest-nadcisnienie-plucne

Wiele chorób serca potrafi rozwijać się wiele lat zupełnie bezobjawowo albo dając tylko lekkie objawy, które są bagatelizowane lub wiązane z niegroźnymi schorzeniami, przemęczeniem czy stresem. Często pierwsze poważne symptomy wykrywane są dopiero w momencie znacznego zaawansowania schorzenia, a wtedy nie zawsze da się wdrożyć odpowiednio skuteczną terapię. Jedną z groźnych chorób, która może rozwijać się w sposób utajony, jest nadciśnienie płucne.

Jak rozpoznać nadciśnienie płucne?

Choroba ta uważana jest za dość ciężką do diagnostyki. Oznacza to, że wśród osób chorych na nadciśnienie płucne znajduje się całkiem sporo tych, którzy żyją z zupełnie inną diagnozą i nie są właściwie leczone. Problem polega głównie na tym, że objawy początkowe zwiastujące tę chorobę są niejednoznaczne i niezbyt łatwe do zaobserwowania. Przykładowo, często zaczyna się od mało znaczących kłopotów z oddychaniem, sporadycznych bezdechów, by później bardzo szybko pojawiły się symptomy wskazujące na wysokie zaawansowanie dolegliwości. Osoby z późno zdiagnozowanym nadciśnieniem płucnym muszą być poddane odpowiednio skomplikowanej terapii, bo pozostawione samym sobie mają marne szanse na przeżycie.

Nadciśnienie płucne – objawy

Jak już zostało wspomniane, początki występowania nadciśnienia płucnego zwiastują objawy takie jak zaburzenia oddychania. Zadyszka, utrzymujący się kaszel, zmęczenie po drobnym wysiłku czy też lekkie bóle w klatce piersiowej – lekarze mogą zbagatelizować takie objawy i często niestety tak się dzieje, pacjent, który zgłosi się z pakietem wymienionych objawów najczęściej zostaje odesłany do domu z zaleceniem zwolnienia, podjęcia aktywności fizycznej, zmiany diety. Złe samopoczucie i szybkie męczenie się zwala się na karb stresu lub niewłaściwego żywienia, a tymczasem dowolna diagnostyka uwzględniająca chociażby EKG mogłaby wykazać, że coś złego dzieje się z sercem i płucami. Corocznie wielu ludzi trafia do lekarzy z objawami pasującymi do nadciśnienia płucnego i tylko niewielki odsetek z nich otrzymuje właściwą pomoc.

Czym grozi nieleczone tętnicze nadciśnienie płucne?

W większości przypadków chory na nadciśnienie płucne po prostu umrze bez konkretnej pomocy medycznej. Na szczęście obecnie sytuacja bardzo się poprawiła i nawet wstępne zbagatelizowanie objawów nie jest równoznaczne ze skazaniem danej osoby na szybką śmierć. Nowoczesne leki pozwalają na utrzymanie przy życiu chorych na nadciśnienie tego typu w różnym, nawet bardzo zaawansowanym stadium. Statystyki wskazują, że jeszcze do niedawna śmiertelność wśród późno zdiagnozowanych pacjentów z tą chorobą była bardzo wysoka, dzisiaj jest to ok. 10% naprawdę trudnych przypadków. Oczywiście najlepiej leczy się osoby, które wcześnie zgłoszą się do lekarza i podejmą terapię, ale nawet w późniejszym stadium udaje się dość dobrze pomóc choremu. Najważniejsza jest świadomość własna pacjenta, który może domagać się konkretnych badań i nie dać się zbyć lekarzowi, nawet jeśli początkowe objawy nie będą od razu wskazywały na nadciśnienie płucne.