Udar niedokrwienny mózgu – Do czego mogą doprowadzić zbagatelizowane objawy chorób serca?

 

do-czego-moga-doprowadzic-zbagatelizowane-objawy-chorob-serca

Istnieje wiele objawów, od których właściwego rozpoznania może zależeć zdrowie i życie człowieka. Jeśli dotyczą one układu krwionośnego i serca, mogą w krótkim czasie doprowadzić do sytuacji poważnego zagrożenia życia. Przykładem takich objawów są na przykład zawroty głowy, odczucie niepokoju, zaburzenia chodzenia.

Objawy, których nie można lekceważyć

Chociaż dość łatwo je zauważyć, trudniej powiązać z właściwym schorzeniem, zwłaszcza przez osobę z zewnątrz, która np. obserwuje chorego z pewnej odległości i często wnioskuje po niepewnym chodzie, że ów ktoś jest pod wpływem alkoholu. Tymczasem takie objawy to najczęściej symptomy udaru niedokrwiennego mózgu i trzeba natychmiast wezwać pomoc.

Udar niedokrwienny mózgu – objawy

Od szybkiego i właściwego sklasyfikowania objawów udaru niedokrwiennego mózgu zależy możliwość udzielenia danej osobie skutecznej pomocy. Jak się okazuje, mnóstwo ludzi miałoby z tym problem, albo właśnie rozpoznawałoby je raczej jako związane z niedawnym upojeniem alkoholowym. Odsetek ludzi z udarem mózgu, którzy nie otrzymali szybko wsparcia, jest tak duży, że w wielu ośrodkach zdrowia lub innych punktach umieszcza się plakaty i bilbordy uświadamiające użytkowników o tym, jak wygląda udar i na co należy zwrócić uwagę, a także – jak reagować (wezwać pogotowie, doraźnie pomóc choremu, zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort psychiczny).

Ponieważ niedokrwienny udar mózgu prowadzi nawet do śmierci, a w wielu lżejszych przypadkach do bardzo poważnego kalectwa, reagować trzeba szybko i skutecznie. Od tego, jak szybko chory trafi do szpitala, zależy jego szansa na powrót do normalnej sprawności. Lekki nawet udar może spowodować obumarcie części komórek mózgowych, jeśli jednak pomoc nie dotrze na czas, zniszczeniu będą ulegać kolejne obszary mózgu.

Udar niedokrwienny mózgu, rozpoznawanie i inne informacje

Istnieje kilka objawów, które w mig pokażą komuś zorientowanemu, że mamy do czynienia z udarem mózgu. Podczas udaru typowy jest niedowład jednej połowy ciała. Osoba z udarem ma twarz składającą się jakby z dwóch połówek – widać to na przykład podczas patrzenia na usta, jeden kącik może być podniesiony, drugi opuszczony, lub na oczy – jedno przymknięte, drugie patrzące normalnie.

Chory ma trudności z kontrolowaniem jednej połowy ciała lub obu jednocześnie. Dlatego też w przypadku spotkania kogoś idącego niepewnym krokiem, dziwnie wyglądającego, bełkoczącego coś warto sprawdzić, czy aby na pewno nie jest to udar.

Niweluj zagrożenie udaru

Choroba jest bardzo groźna, ale na szczęście można jej zapobiegać. Osoby regularnie odwiedzające lekarza, wykonujące profilaktyczne badania, zwłaszcza badanie ciśnienia, są znacznie mniej zagrożone udarem mózgu.

Częste wizyty u lekarza powinny wejść w nawyk zwłaszcza ludzi znajdujących się w tzw. grupie ryzyka, czyli chorujących na miażdżycę, cukrzycę, choroby nerek, palących, pijących, odżywiających się niezdrowo, otyłych, stale zestresowanych. Profilaktyka jest najlepszym wyborem, bo nawet w przypadku szybkiej reakcji po wystąpieniu udaru może dojść do bardzo znaczących zmian w mózgu.

Powiązane wpisy