Zadyszka – dlaczego tak bardzo się jej boimy?

 

choroby serca  a zadyszka

Z zadyszką najczęściej spotykamy się podczas uprawiania sportu – mocno wysiłkowego lub wtedy, kiedy nagle zmuszeni jesteśmy to tego wysiłku, na który nasza kondycja kompletnie nie jest przygotowana. Nie każdy jednak wie, że zadyszka  i choroby serca mają ze sobą wiele wspólnego i że należy zawsze przejmować się tak niepokojącymi objawami, zdecydowanie wtedy, kiedy nie powinny wystąpić.

Kiedy może nas spotkać zadyszka?

Zadyszka to tak naprawdę niemożność złapania oddechu, na przykład kiedy długo biegniemy lub zmęczymy się w jakimś inny sposób. Często zadyszce towarzyszy również duszność odczuwana w klatce piersiowej – te jednak świadczą o niepokojących stanach naszego organizmu oraz o tym, że w organizmie  rozwijają się niepożądane choroby. To jednak nie wszystko – kiedy przytrafia nam się zadyszka, najczęściej serce bije nam bardzo mocno, a w gardle można poczuć nieprzyjemny ucisk. To najczęściej mija po chwili, oddech się wyrównuje i spokojnie można kontynuować swoje dotychczasowe zajęcia.

Zadyszka – co może być jej przyczyną?

Przyczyn występowania tego nieprzyjemnego uczucia może być naprawdę wiele – począwszy od naprawdę słabej kondycji fizycznej, przez napady astmy, ale też różnorodne choroby, takie jak choroby płuc czy oskrzeli, niewydolność układu krążenia oraz zmniejszona objętość płuc, również często powiązana z astmą oskrzelową. Zadyszka zwykle po kilku minutach przechodzi sama, a osoba doskonale wie, dlaczego się pojawiła. Jeśli jednak zadyszka towarzyszy nam zdecydowanie zbyt często, niż powinna, konieczna jest wizyta u specjalisty, który zdiagnozuje przyczyny wystąpienia zadyszki. Bardzo często możemy spodziewać się wystąpienia zadyszki, jeśli nasz tryb jest głównie trybem siedzącym i stronimy od wszelkich możliwych aktywności fizycznych – organizm wtedy właśnie w ten sposób reaguje na jakikolwiek wysiłek.

Choroby serca – co mają wspólnego z zadyszką?

Zadyszka może zwiastować różne nieprzyjemne dolegliwości chorobowe. Choroba niedokrwienna serca jest bardzo groźna jednostka chorobową, związaną na przykład z miażdżycą, a jej końcową najczęściej jest zawał serca. Zadyszka ma w tym przypadku sporo związków, gdyż jednym z objawów tej choroby jest właśnie uczucie duszności, osłabienie, zawroty głowy czy niekontrolowane zadyszki, a także ból odczuwany za mostkiem, piekący oraz promieniujący w różne części ciała, niepokój czy lęk. Charakterystycznym dla tego schorzenia jest, że ból wcale  nie zmniejsza się ani nie ustępuje nawet po przyjęciu nitrogliceryny.

Choroba niedokrwienna serca – objawy

Nie tylko w przypadku tej jednej choroby zaleca się przejście na zdrową dietę czy regularne uprawianie jakiejkolwiek, najmniejszej nawet aktywności fizycznej. Dla zdrowia serca jest to ogromne ważne, ale również dlatego, by zadyszka  w ogóle została wyeliminowana, jak i na przykład wysoki poziom cukru we krwi – również niebezpieczny. W diecie powinny przeważać warzywa, owoce oraz chude mięso, powinno się unikać tłustego mięsa, smalcu czy masła, białego pieczywa oraz makaronów czy przetworzonego pożywienia.

Powiązane wpisy