Zawał serca – pierwsza pomoc

 

zawal-serca-pierwsza-pomoc

Corocznie z powodu zawału, a dokładnie z uwagi na brak udzielonej w terminie pomocy, ginie bardzo wiele – często młodych – osób. Reagując w porę i docierając z chorym do szpitala, gdzie zostaną podjęte konkretne działania, można bez problemu zapobiec zniszczeniom, jakie w tym czasie dokonują się w mięśniu sercowym i nie tylko. W takich sytuacjach liczy się przytomność umysłu oraz szybkość działania. Trzeba po pierwsze rozpoznać zawał, po drugie szybko zareagować.

Zawał serca. Pierwsza pomoc – aspiryna czy może coś bardziej istotnego?

O zawale mogą świadczyć niejednoznaczne objawy. Niekiedy widzimy, że jakaś osoba blednie, traci równowagę czy nawet mdleje, ewentualnie skarży się na ból w lewej stronie klatki piersiowej. Niby nic się nie dzieje, ale w niektórych przypadkach właśnie takie symptomy świadczą o rozpoczynającym się zawale. Czasami jest to lekki zawał i mija bez wiedzy chorego. Czasem jednak ktoś umiera, bo nie rozpoznał, co się dzieje, podobnie jak ludzie z jego otoczenia. Warto poznać, w jaki sposób działać przy podejrzeniu zawału zarówno u siebie, jak u kogoś widzianego na ulicy czy kogoś bliskiego, gdyż z roku na rok nagłych przypadków tego typu jest coraz więcej i coraz więcej osób umiera, bo pomoc nie dotarła na czas.

Możesz zażyć aspirynę lub wywołać kaszel

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, musisz wiedzieć, co zrobić gdy nagle poczujesz np. niemiarowe uderzenia serca albo rozdzierający ból w klatce piersiowej. Nie poddawaj się panice, nawet jeśli bardzo boli i zaczynasz tracić świadomość. Potrzebujesz zachować przytomność, żeby zadzwonić na pogotowie i wezwać je pod konkretny adres. Jedną z najbardziej prostych metod jest głęboki kaszel, który wywołuje skurcze przepony, a ta może ustabilizować pracę mięśnia sercowego choćby na krótki czas – to może wystarczyć, by zdążyć wykonać telefon. Postaraj się jednak nie mdleć, zanim ratownicy przyjadą na miejsce. Usiądź wygodnie, zajmij czymś myśli. W zatrzymaniu rozprzestrzenienia się zawału pomoże aspiryna lub polopiryna, bo leki stworzone na bazie kwasu acetylosalicylowego wykazują działanie przeciwzakrzepowe.

Zawał serca – pierwsza pomoc w punktach

Warto też wiedzieć, jak pomóc innej osobie, która najprawdopodobniej ma zawał. Musisz wykonać następujące kroki:

  • zadzwonić na pogotowie. Podaj dokładny adres i koniecznie przekaż objawy, jakie zdradza poszkodowana osoba
  • zadbać o właściwe ułożenie chorego. Nie może on leżeć płasko, idealna jest pozycja siedząca lub półleżąca.
  • w razie potrzeby rozluźnić ubranie (np. rozpiąć kołnierzyk), bo zawałowi często towarzyszą duszności, pozbyć się pasków, rozpiąć guziki.
  • zapewnić przykrycie lub źródło ciepła, osoba z zawałem odczuwa zimno, a rozpięcie ubrania wychładza organizm.
  • rozmawiać z daną osobą i uspokajać ją, że już jedzie pomoc. Rozmowa pozwoli utrzymać przytomność, co jest bardzo ważne – omdlenie może pogorszyć sytuację.
  • podjąć czynności reanimacyjne (masaż serca i sztuczne oddychanie), gdy nie wyczuwasz akcji serca, ktoś nie oddycha lub oddech jest przerywany, utrudniony.