Złogi cholesterolu a Twój układ krążenia i jego prawidłowe funkcjonowanie

 

układ krążenia

Układ krwionośny jest obiegiem zamkniętym w organizmie człowieka, którego zadaniem jest transport substancji odżywczych, najważniejszych gazów, hormonów oraz produktów będących efektem przemiany materii.

Jak działa układ krążenia człowieka?

Zbudowany jest z  naczyń krwionośnych oraz serca, za pomocą których krew jest  transportowana. Mamy dwa krwiobiegi: mały oraz duży, które dostarczają niezbędnych substancji do wszystkich komórek naszego ciała. Ze względu właśnie o zdrowie i dobrą kondycję naszego układu krwionośnego polecane jest życie w sposób zdrowy, a więc w oparciu o odpowiednią, dopasowaną dietę, chroniącą nas przed rozwijaniem się w naszym organizmie podobnych schorzeń jak miażdżyca, choroby wieńcowe czy choroby związane z nadciśnieniem tętniczym. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego bardzo często wiążą się z innymi dysfunkcjami narządów.

Wysoki cholesterol – objawy

Bardzo niebezpieczne i zagrażające naszemu życiu są złogi cholesterolu na ściankach tętnic. Ich nadmiar szkodzi naczyniom krwionośnym i utrudnia przepływ krwi. Zbyt wysoki cholesterol może skutkować miażdżycą. Tętnice od wewnętrznej swojej strony powinny być zawsze elastyczne oraz gładkie, ponieważ dzięki temu mogą się kurczyć oraz rozszerzać w miejscu naczyń. Blaszka miażdzycowa, będąca inną nazwą złogów cholesterolowych, są odkładane w ścianach tętnic, powodując ich usztywnienie i zwężenie. W każdej tętnicy mogą pojawić się tego typu złogi, jednak najczęściej można znaleźć je w szyjnych oraz wieńcowych, odpowiedzialnych w zaopatrywanie mózgu w krew. Powstanie zakrzepu, a więc jednoczesne przytkanie światła w tętnicy jest powodem zawału serca oraz udaru mózgu. W Internecie zamieszczane różnorodne porady, jak zbić cholesterol z pomocą domowych sposobów. Powinniśmy starać się utrzymać jego poziom w normie, dzięki niektórym produktom żywnościowym, które są łatwo dostępne dla każdego (są to na przykład czosnek i oliwa). Choć złogi cholesterolu mogą się pojawić w każdej tętnicy, najczęściej powstają w szyjnych oraz wieńcowych, które zaopatrują mózg w krew. Zatkanie się światła tętnicy i powstanie skrzepów jest najczęstszą przyczyną zawałów serca, a także udarów mózgu. Bardzo często poziom cholesterolu we krwi wzrasta przez długie lata. Czasami nawet po przekroczeniu granicznej wartości nadal nic nie odczuwamy. Niekiedy jednak widoczne są zewnętrzne objawy wysokiego poziomu cholesterolu, zwłaszcza, jeśli jest on cechą dziedziczoną. Objawia u pacjentów w postaci żółtych podskórnych guzków przy powiekach, kostkach, łokciach i na pośladkach. Pozostałe objawy to częste zawroty głowy, brak energii oraz bóle nóg (nawet, gdy nie byliśmy uprzednio narażeni na wysiłek). W takich sytuacjach dobrze jest wykonać kompleksowe badania krwi. Należy wykonywać wszelkie wskazane badania okresowe oraz odbywać wizyty kontrolne u lekarzy specjalistów. Pozwala to zawczasu wykryć ewentualne nieprawidłowości i uniknąć przykrym zaskoczeniom.

Jak obniżyć cholesterol?

Aby obniżyć zły cholesterol, ważna jest odpowiednia dieta. Istnieje wiele naturalnych sposobów związanych z odżywianiem, które wspomagają nas w walce z tym przeciwnikiem. Niezwykle ważny jest także wysiłek fizyczny. Wspólne stosowanie rozwiązań z tych dwóch obszarów zapewnia „odmładzanie” serca. Znika podwyższony cholesterol. Poprawia to pracę całego układu krwionośnego, a tym samym stan ogólny naszego organizmu.