Żylaki nóg w młodym wieku. Czy mogą wystąpić? Jak z nimi walczyć?

 

jak-objawiaja-sie-dolegliwosci-ukladu-krazenia

Żylaki nóg kojarzą się przeważnie z osobami starszymi, u których niewydolność układu krążenia jest niejako konsekwencją wieloletnich zaniedbań, stojącego trybu życia, niewłaściwej diety itd. Czy jednak tylko tacy ludzie cierpią na zwyrodnienia naczyń krwionośnych kończyn dolnych? Coraz częściej można spotkać także młodych, którzy skarżą się na objawy rozwijających się żylaków. Sytuacja wymaga szybkiego działania, bo zaniedbując pierwsze symptomy, można zafundować sobie poważne dolegliwości na wiele kolejnych lat.

Żylaki nóg w młodym wieku

Żeby żylaki wystąpiły u kogoś w wieku lat dwudziestu lub trzydziestu – jak wiadomo, jest to jeszcze młodość zupełnie niewiążąca się ze zwyczajowym czasem pojawiania się tej dolegliwości – najprawdopodobniej na ich obecność wpłynęły albo czynniki genetyczne, albo płeć, albo niezdrowy tryb życia. Na powstanie żylaków kończyn dolnych mogą mieć wpływ niestety geny, więc warto wziąć to pod uwagę i jak najwcześniej zacząć profilaktykę przeciwżylakową, gdy rodzice lub choćby jedno z rodziców cierpieli czy też dalej cierpią na niewydolność żylną nóg. Innym tego typu czynnikiem jest płeć, ponieważ na rozwój żylaków najbardziej narażone są kobiety i to wcale nie dlatego (a raczej nie tylko dlatego), że noszą buty na obcasie i więcej stoją lub siedzą podczas pracy. Kolejną przyczynę wiązać należy ze specyfiką dzisiejszych czasów – ciągły pośpiech, brak czasu na zajęcie się zdrowym żywieniem czy relaksem, korzystanie z tzw. fast foodów mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji naczyń krwionośnych. Od tego już niedaleko do rozwinięcia się żylaków.

Żylaki na nogach

Początkowo na nogach pojawiają się niezbyt zauważalne zmiany. Są to np. trochę zbyt wyraźne sieci żył, charakterystyczne „pajączki” lub obrzęki wokół kostek czy w górnej części stóp. Mogą również wystąpić dolegliwości takie jak ból, mrowienie, wrażenie ciężkości czy zmęczenia nóg zwłaszcza po dniu spędzonym na stojąco lub siedząco. Początkowo jest to defekt kosmetyczny, niezbyt dokuczliwy, ale może zastanawiać i niepokoić. Objawy mogą jednak szybko nasilać się, zwłaszcza przy trafieniu na podatny grunt – nadwagę lub otyłość, korzystanie z używek, jedzenie niezdrowych produktów.

Jak zwalczać żylaki w młodym wieku?

Zaobserwowanie u siebie skłonności do żylaków lub pierwszych ich objawów powinno skłonić do podjęcia zdecydowanych działań. Za widocznymi zmianami na nogach kryją się bowiem poważne konsekwencje zwiastujące rozwój przewlekłej choroby żylnej. Niezbędne jest podjęcie profilaktyki, którą na szczęście dość łatwo wdrożyć w życie i z powodzeniem stosować.

Profilaktyka lepsza niż maść na żylaki

Należy np. zająć się swoją wagą i dietą, jeśli spożywane codziennie jedzenie nie jest zdrowe, dania zjada się szybko i w biegu, a waga bije na alarm. Można zacząć na przykład od weryfikacji BMI (Body Mass Index). Wykrycie nadwagi lub otyłości to sygnał, że trzeba jak najszybciej przejść na dietę. Jednocześnie, przy okazji konstruowania jadłospisu, dobrze jest znaleźć tam miejsce na tak cenne składniki jak np. błonnik. Powtarzające się kłopoty z regularnym wypróżnianiem, czyli zaparcia, mogą podnosić szanse zachorowania na niewydolność żył kończyn dolnych.

Powiązane wpisy